Portal Vincenzowski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Portal Vincenzowski

Czytanie Vincenza zaproszenie do ankiety

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 

Szanowni Państwo!

Kilka miesięcy temu został zainicjowany w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego projekt Archiwum Stanisława Vincenza 1888–1971. Jego realizacją zajmuje się zespół badaczy z różnych ośrodków Polski i zagranicy. Celem podjętych działań jest zarówno pogłębienie prac nad spuścizną i biografią tego świetnego pisarza, jak i popularyzacja jego twórczości w Polsce i na świecie. Oprócz opracowań naukowych (publikacji książkowych i elektronicznych) efektem projektu będzie wielojęzyczny portal, zawierający możliwie szeroki wachlarz informacji o pisarzu, jego dziełach i recepcji.

 

W ramach tego przedsięwzięcia zrodził się pomysł ogłoszenia ankiety na temat lektury Vincenza i jej wpływu na postawy i działania ludzi różnych profesji. Mamy na uwadze zarówno artystów używających różnorodnych mediów, krajoznawców, animatorów kultury i badaczy, jak również innych czytelników, na których poznawanie tetralogii Na wysokiej połoninie, tekstów eseistycznych czy wspomnieniowych wywarło coś więcej niż „niezatarte wrażenie”.

Poprawiony: piątek, 15 marca 2013 21:54 Więcej…
 

Wystawa Huculska po XV Wyprawie Naukowej studentów Architektury Politechniki Łódzkiej

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

WYSTAWA RETROSPEKTYWNA PO XV WYPRAWIE NAUKOWEJ STUDENTÓW ARCHITEKTURY POLITECHNIKI ŁÓDZKIEJ W KARPATY WSCHODNIE – HUCULSZCZYZNA 2012

Stało się już tradycją, że studenci architektury Politechniki Łódzkiej z Koła Naukowego „IX Piętro” niemal co roku, począwszy od 1995 r., pod opieką pracowników naukowych Instytutu Architektury i Urbanistyki wyjeżdżają w czasie wakacji na 2-3 tygodniowe wyprawy naukowe na zachodnią Ukrainę w rejon Huculszczyzny w obłasti iwano-frankiwśkiej (dawne południowo-wschodnie Kresy Rzeczypospolitej, województwo stanisławowskie).

 

Głównym celem podróży jest zawsze przeprowadzanie inwentaryzacji zabytkowej architektury wybranego regionu, czyli szczegółowych pomiarów architektoniczno-budowlanych obiektów historycznych. Początkowo były to

Poprawiony: wtorek, 03 grudnia 2013 21:37 Więcej…
 

Konserwacja szlaków w rejonie Ust’ Czornej oraz turystyczna statystyka

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 40
SłabyŚwietny 

 

Minęło pięć lat od pierwszej powojennej rewitalizacji szlaków turystycznych według metody znakarskiej PTTK i KČT. Około 200 km szlaków w rejonie pogranicza Gorganów, Krasnej i Świdowca nie może spełniać swej roli w zakresie bezpiecznego ruchu turystycznego bez prawidłowej konserwacji. Na początku lipca 2012 r., pracujący w ramach lokalnego projektu rozwoju międzynarodowej współpracy, finansowanego ze środków ministerstwa spraw zagranicznych Republiki Czeskiej, znakarze z Czech i Polski poprawili

Poprawiony: wtorek, 10 grudnia 2013 15:49 Więcej…
 

Huculska sesja popularno-naukowa w Łodzi

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zaprasza na kolejną odsłonę cyklu pt. Wyróżnieni strojem. Huculszczyzna – tradycja i współczesność. Sesja popularno-naukowa odbędzie się 30 października 2012 r. w sali 212 muzeum.
Początek o godz. 10:00. Program na poniższym plakacie. Wstęp wolny.
Przy okazji zostanie również zaprezentowana książka Alicji Woźniak o tym samym tytule.

images/obrazki/sesja-huculska.jpg

Poprawiony: piątek, 23 listopada 2012 23:23
 

Hucułowie - ludzie z lepszej gliny

Email Drukuj PDF

Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu zaprasza na wystawę huculskiej ceramiki ludowej ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, uzupełnionej zabytkami ze zbiorów Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu i Barbary Matusiewicz z Oławy, która potrwa do 31 sierpnia 2012 r. Na ekspozycji "Huculi – ludzie z lepszej gliny" będzie można zobaczyć wyroby rękodzieła znanych garncarzy pokuckich z Aleksandrem Bachmińskim oraz Michałem i Józefem Baranowskimi na czele, ze znanych ośrodków garncarskich w Kosowie, Kutach, i Pistyniu (obecnie tereny południowo-zachodniej Ukrainy) oraz ceramikę autorstwa uczniów i nauczycieli Szkoły Garncarskiej w Kołomyi na Huculszczyźnie. Na wystawie prezentowane będą także wyroby urodzonego na Huculszczyźnie (Pistyń, dawne woj. stanisławowskie) – Kazimierza Woźniaka, który w 1946 r. został przesiedlony do Oławy. O specyfice huculskiej ceramiki ludowej świadczy różnorodność wzorów, technik zdobienia, kolorystyka i bogactwo motywów dekoracyjnych. Na licznych kaflach, misach, dzbanach i okrągłych pojemnikach na wódkę – kołaczach będzie można podziwiać misterne ornamenty roślinne, geometryczne a także postacie ludzi, zwierząt, ptaków – tworzące ciekawe scenki z ówczesnego życia codziennego. Oprócz naczyń typowo użytkowych na wystawie prezentowane będą również bogato zdobione trójramienne świeczniki trojki, ołtarzowe lichtarze i galanteria ceramiczna.

Poprawiony: środa, 24 października 2012 14:48
 


Strona 8 z 10