Portal Vincenzowski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna Relacje festiwalowe Relacje festiwalowe Huculskie święto w Szamotułach

Huculskie święto w Szamotułach

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Kolejny punkt festiwalu huculskiego odbył się w sercu Wielkopolski 13 maja 2011 r. w Szamotułach. Partnerzy festiwalu huculskiego Muzeum Zamek Górków w Szamotułach oraz Stowarzyszenie Polska-Ukraina z Poznania zaingurowali tego dnia IV edycję Festiwalu Ukraińska Wiosna. Ponad 120 gości wypełniło  zabytkowe wnętrza spichlerza, gościem specjalnym była Posłanka Sejmu RP Pani Krystyna Łybacka, w spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych ze starostą szamotulskim Pawłem Kowzanem oraz burmistrzem Szamotuł Włodzimierzem Kaczmarkiem. Spotkanie poprowadzili Przemysław Terlecki - wieloletni dziennikarz Polskiego Radia oraz Michał Kruszona - dyrektor Muzeum Górków w Szamotułach. W klimat spotkania wprowadził zebranych Tomasz Jendraszak, który czytał fragmenty książki Michała Kruszony "Huculszczyzna opowieść kabalistyczna".

Zebrani goście przy "sumnych"dźwiękach trembity uczcili pamięć przedwcześnie zmarłego konsula Ukrainy Pana Łukasza Horowskiego, który był bardzo zaangażowany w organizację festiwalu Ukraińska Wiosna.

Pani Anna Hraniuk reprezentująca głównego organizatora festiwalu Ukraińska Wiosna-Stowarzyszenie Polska-Ukraina uroczyście zaingurowała IV edycję festiwalu. W przemówieniu podkreśłiła zasługi zmarłego Pana Konsula, którego ideą życia było umacnianie współpracy i przyjaźni polsko-ukraińskiej.

Jak powiedział prowadzący spotkanie Przemysław Terlecki stanowiliśmy dziś jedną polsko-ukraińsko-huculską rodzinę a cytując Vincenza dodał :"Na Czarnohorze nikt nie respektuje granic, ale o jednej granicy wiadomo na pewno, że drzewa nie rosną do nieba i że człowiek przenigdy nie podbije świata a Huculi przekazują sobie tak: stój człowiecze świata nie przebedziesz". Podkreślając swoje kresowe korzenie dodał: Ten fragment Karpat nad Prutem i Czeremoszem to taki niesamowity obszar, w którym  każdy niezależnie od tego czy był Polakiem, Ukraińcem, Żydem  Ormianinem, czuł się jak w swojej Ojczyźnie.

Michał Kruszona opowiedział o wielkim odkryciu nienznanych dotąd zdjęć Huculszczyzny z lat 50. XX wieku, autorstwa Włodzimierza i Romana Puchalskich. Fotografie Huculszczyzny z roku 1955 pojawiły się nedawno na aukcji w Warszawie i dziś po raz pierwszy zostały pokazane publicznie w Muzeum Górków w Szamotułach. Na wystawie pokazano także ponad 100 fotografii Huculszczyzny sprzed 1939 roku, które są własnością Pana Michała Kruszony.

Następnie prelekcję dotyczącą muzyki Huculszczyzny wygłosili Justyna i Piotr Kłapytowie, prezentując huculskie instrumenty pasterskie oraz opowiadając o wspólczesnej kulturze Huculszczyzny. Goście spotkania mogli posilić się pysznym barszczem ukraińskim i spróbować kwasu chlebowego ufundowanego przez firmę Obołon.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii

http://tmwizw.republika.pl/ukrainskawiosna_2011.htm

images/relacje/109.jpgimages/relacje/110.jpgimages/relacje/111.jpgimages/relacje/112.jpgimages/relacje/113.jpgimages/relacje/114.jpg

Poprawiony: niedziela, 19 czerwca 2011 16:17