Portal Vincenzowski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna Relacje festiwalowe Relacje festiwalowe Huculi w Małopolsce i pod Tatrami

Huculi w Małopolsce i pod Tatrami

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Kolejne dni pobytu Kapeli Mikołaja Iluika w Polsce upłynęły na koncertowaniu i zwiedzaniu atrakcji Małopolski. We wtorek 24 maja 2011 r., dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Kosa - profesora z V Liceum Ogólnokształacącego w Krakowie Huculi mogli odwiedzić Kopalnię Soli w Wieliczce,. Wieczorem koncertowali w Restauracji Chimera przy ul. Św. Anny w Krakowie. W środę 25 maja 2011 r zespół wystąpił na zajęciach z Kultury muzycznej Karpat w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ.

26 maja 2011 r. odbył się koncert i prelekcja o Huculszczyźnie w Bacówce "Biały Jeleń" w Iwkowej. Przypomnijmy, że właściciel tej bacówki i stadniny koni huculskich Pan Janusz Szot podarował dwa hucuły Panu Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, a te zostały przekazane 4 lutego 2011 r Prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowiczowi.

27 maja 2011 r zespół Huculi odwiedził po raz pierwszy w swojej historii Tatry. Huculi w swoich strojach przemaszerowali Doliną Białki i Rybiego Potoku nad Morskie Oko i u podnóży skrzesanych urwisk Mięguszowieckiego Szczytu i Mnicha zachwycali się niezwykłą urodą Tatr. Zachwyt przyrodą Tatr był tak wielki, że Mikołak Iliuk obszedł Morskie Oko dookoła boso, chcąc czerpać energię z gór. Huculi przyznali, że przyroda tatrzańska jest podobna do czarnohorskiej lecz Tatry są "strasznymi górami". Na werandzie schroniska nad Morskim Okiem miał miejsce mały koncert, który wzbudził duże zainteresowanie licznych tego dnia turystów.Jak wspominali przed odjazdem z Polski pobyt w Tatrach Wysokich zrobił na nich największe wrażenie.

Wieczorem w Schronisku na Głodówce z inicjatywy Dyrektora schroniska na Głodówce MARKA TOMALIKA, w tle najpiękniejszej panoramy Tatr miał miejsce koncert tradycyjnej muzyki huculskiej. Zebrani goście ze Skalnego Podhala z wielkim zainteresowaniem słuchali dźwięków hucułki, arkana i reszeto i próbowali swoich sił w grze na trembicie. Z Hucułami zbratał się na scenie znany przewodnik tatrzański  UJEK z Szaflar. Po raz kolejny można było poczuć że  Podtatrze i Huculszczyznę łączą mocne więzi tradycji i kultury.Przybyli goście na długo zostali pod wrażeniem tego wieczoru. Polecamy to miejsce!!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

http://glodowka.com.pl/index.php?option=com_ponygallery&Itemid=8&func=viewcategory&catid=103

images/relacje/175.jpgimages/relacje/176.jpgimages/relacje/177.jpgimages/relacje/178.jpgimages/relacje/179.jpgimages/relacje/180.jpgimages/relacje/181.jpgimages/relacje/182.jpgimages/relacje/183.jpgimages/relacje/184.jpg

Poprawiony: środa, 22 czerwca 2011 13:54