Główna Relacje festiwalowe Relacje festiwalowe Huculski Maraton Filmowy "Od archiwum do współczesności"

Huculski Maraton Filmowy "Od archiwum do współczesności"

9 kwietnia 2011 r. w Centrum Kultury Rotunda w Krakowie odbył się zaplanowany przez głównych organizatorów festiwalu Huculski maraton filmowy „od archiwum do współczesności”, którego realizacji we wspaniałym stylu podjęli się nasi współorganizatorzy festiwalu: Stowarzyszenie U SIEBIE At HOME i Fundacja ARTica.

Całodzienny maraton filmowy sprawnie prowadził Jakub Grzywa. Punkt programu otworzył koordynator i pomysłodawca festiwalu Piotr Kłapyta, reprezentujący Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej. Sponsorem tego punktu programu był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Piotr Kłapyta powitał oficjalnie gości i opowiedział krótko o tegorocznym festiwalu oraz jego historii. Powiedział też: ten punkt programu jest szczególny, gdyż został zaplanowany przez nas jako jeden z najważniejszych punktów programu festiwalu. Dlatego bardzo się cieszymy że doszedł do skutku. I w tym miejscu chciałbym bardzo serdecznie podziękować organizatorom, którzy podjęli się realizacji tego wydarzenia – Panu Krzysztofowi Krzyżanowskiemu ze Stowarzyszenia U SIEBIE AT HOME i Pani Ligii Jaszczewskiej-Gacek z Fundacji ARTica. Witam także wszystkie osoby reprezentujące  instytucję poprzednio organizujące z nami festiwal - Stowarzyszenie Wschodnia Perspektywa i Fundację ARTica. Życzę Państwu odkrywania śladów Słowiańskiej Atlantydy we wszystkich utworach filmowych dzisiejszego dnia.

Prowadzący maraton  przedstawił następnie organizatorów, współorganizatorów i partnerów tego wydarzenia: Stowarzyszenie U SIEBIE AT HOME – jest pierwszą instytucją filmową, która poświęciła uwagę Huculszczyźnie w powojennej Polsce. Od 2006 brało udział we współorganizowaniu festiwali huculskich oraz Fundację ARTica, która w 2008 roku zwróciła się do autorów i pomysłodawców tego projektu z propozycją kontynuacji festiwalu huculskiego, którego pierwsza edycja odbyła się w 2006 roku przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wschodnia Perspektywa – ówczesnego głównego organizatora tego wydarzenia.  Ligia Jaszczewska-Gacek przedstawiła w zarysie program który składał się z pięciu bloków tematycznych zatytułowanych: 1. Utracona arkadia, 2. Ja Hucuł, 3. Święta i Obrzędy, 4. Baśnie, fakty i mity, 5. premiery. Współorganizatorka festiwalu powiedziała, że wydarzenie to jest wyjątkowe, gdyż po raz pierwszy w historii pokazany został tak bogaty przekrój filmów poświęconych Huculszczyźnie.

Z kolei Krzysztof Krzyżanowski powiedział: Tak się akurat zdarzyło, że właściwie ja jestem tym, który dokonał wyboru tych filmów. Z 40. godzin zebranych materiałów filmowych wybrałem 14. Starałem się wybrać materiał najbardziej reprezentatywny dla interesującej nas tematyki. Są tu oczywiście dzieła wielkie, jak chociażby „Cienie zapomnianych przodków” i są też takie, których wartość artystyczna nie jest zbyt wielka, ale ze względu na to, że są archiwalne i ukazują Huculszczyzną, której już nie ma, to zdecydowaliśmy się je Państwu pokazać (...).

Podczas maratonu w holu zorganizowano ekran, na którym przez cały dzień demonstrowany był około 6-godzinny materiał filmów dostępnych na  portalu You Tube, ukazujących współczesną Huculszczyzną, jej kulturę, ludzi widzianą okiem przyjeżdżających do niej flimowców. Materiał został opracowany przez Krzysztofa Krzyżanowskiego. Również z inicjatywy K. Krzyżanowskiego została zorganizowana oprawa scenograficzna przygotowaną przez studentki krakowskiej ASP, ubogacona fotografiami ze zbiorów Joanny i Andrzeja Vincenzów, pochodzącymi z wystawy zorganizowanej w 2008 roku podczas poprzedniego festiwalu huculskiego. Przy kawiarni zorganizowano stoisko z najbardziej reprezentacyjnymi dla Huculszczyzny wydawnictwami oraz unikatowymi na skalę europejską suplementami zdrowotnymi jednego ze sponsorów festiwalu – kanadyjskiej firmy AKUNA. Na maraton zjechał się szereg gości, zasłużonych znawców Huculszczyzny i Stanisława Vincenza m.in. Tomasz Borucki, Władysław Mróz ze Stadniny Koni w Gładyszowie oraz wspaniałe małżeństwo o niesamowitej i związanej z Huculszczyzną przeszłości przodków Gabriela i Uwe von Seltman. Przybył na maraton także Profesor Jakub Nikiforowicz – wnuk słynnego lwowskiego kompozytora jednej z pieśni „Z dymem pożarów”, która z końcem XIX wieku w ówczesnej Galicji pełniła funkcję hymnu narodowego.

images/relacje/015.jpgimages/relacje/016.jpgimages/relacje/017.jpgimages/relacje/018.jpgimages/relacje/019.jpgimages/relacje/020.jpgimages/relacje/022.jpgimages/relacje/023.jpgimages/relacje/021.jpg

Opracowała: J.K.

Poprawiony: czwartek, 14 kwietnia 2011 08:29