Portal Vincenzowski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna Wydarzenia
Wydarzenia

14 marca - PROTEST - Ratujmy Karpaty...

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 

Pod hasłem "Ratujmy Karpaty przed mini-hydroelektrowniami!" 14 marca w miastach Ukrainy (m.in. w Kijowie, we Lwowie, w Werchowynie, Użhorodzie, Tarnopolu, Charkowie i Czerniowcach) i nie tylko odbędzie się kampania-protest przeciwko planom budowy 550 małych elektrowni wodnych w Karpatach. Impreza została zorganizowana wyłącznie przez organizacje pozarządowe; żadne partie polityczne nie zostały zaproszone. Oto komputerowa wizualizacja doliny Mokranki na pograniczu Gorganów i Krasnej:

images/ratujmy/mokranka.jpg

A oto kilka informacyjnych odnośników i zdjęć:

Program demonstracji
Plan "zarurowania" Karpat
Telewizyjny reportaż
Apel grupy ekologicznej "Peczenihy"

images/ratujmy/001.jpgimages/ratujmy/003.jpgimages/ratujmy/005.jpgimages/ratujmy/006.jpgimages/ratujmy/007.jpgimages/ratujmy/002.jpg

Czytaj też:
W sprawie elektrowni na Czarnym Czeremoszu
Ukraińskie Karpaty przeciw rurom!

Poniżej fotki, autorstwa, Andrija Pliszki, z demonstracji 14 marca:

images/ratujmy/008.jpgimages/ratujmy/009.jpgimages/ratujmy/010.jpgimages/ratujmy/011.jpg

Poprawiony: poniedziałek, 07 maja 2012 15:15
 

Wystawa "Wyróżnieni strojem. Huculszczyzna – tradycja i wspólczesność" w Łodzi

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 

W okresie od 17 maja do 30 października 2012 r. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi organizuje wydarzenie muzealne "Wyróżnieni strojem. Huculszczyzna – tradycja i współczesność". Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK będzie partnerem, a Portal Vincenzowski, jednym z  patronów medialnych tego wydarzenia.

Wystawa dotyczyć będzie stroju huculskiego ze Zbiorów Narodowego Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny i Pokucia w Kołomyi, zbiorów Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi oraz wyników badań nad strojem huculskim Pani Alicji Woźniak z Działu Stroju Ludowego i Tkaniny. W wydarzeniu będzie brała udział również Lwowska Akademia Sztuk Pięknych z kolekcją strojów inspirowanych tradycją huculską. Scenariusz wystawy będzie składał się z kilku obrazów:

"Wyróżnieni strojem – w krajobrazie wybranym" części wprowadzającej w temat huculski,

"Wyróżnieni strojem w codzienności" , na której będzie pokazane wnętrze mieszkalne i etapy wytwarzania  stroju i tkanin, czyli tkanie lyżników, zapasek, krajek, haftowanie koszul, keptara, uwzględniając zmieniające się mody,

"Wyróżnieni strojem w świętowaniu" gdzie zostanie ukazana funkcja stroju podczas ślubu i wesela huculskiego,

"Wyróżnieni strojem – modowe inspiracje",

Całość będzie uzupełniona bogatą dokumentacją fotograficzną, którą sporządzono podczas badań terenowych w latach 2008-2011.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty, wykłady, sesja i pokaz filmów oraz koncerty zespołu huculskiego.


images/obrazki/stroj1.jpgimages/obrazki/stroj2.jpgimages/obrazki/stroj3.jpg

Poprawiony: poniedziałek, 02 lipca 2012 18:48
 

Ratujmy Czeremosz!

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Z pewnym opóźnieniem otrzymaliśmy zaproszenie na koncert, który odbył się w Ilci w ramach akcji "Ratujmy Czeremosz".

images/obrazki/koncert-perkalaba.jpg

Na szczęście jest zapis z tego koncertu:

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=JkfLRlOAdnY

Poprawiony: środa, 28 marca 2012 19:24
 

100-lecie Rzplitej Rafajłowskiej

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 

Za pośrednictwem Portalu Vincenzowskiego przekazujemy poniższy apel Towarzystwa Karpackiego. O sprawie będziemy informować na bieżąco.

images/100-lecie/100-lecie-01.jpgimages/100-lecie/100-lecie-02.jpgimages/100-lecie/100-lecie-08.jpg

Towarzystwo Karpackie postanowiło powołać do życia „Komitet Obchodów Jubileuszu 100-lecia Walk Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich”. Na przewodniczącego Komitetu został wybrany Jan Skłodowski. Zadaniem Komitetu, do którego chcemy zaprosić możliwie szerokie grono zainteresowanych osób, będzie opracowanie programu obchodów tej jakże ważnej dla naszej historii rocznicy.

Poprawiony: czwartek, 15 marca 2012 22:12 Więcej…
 

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL HUCULSKI "SŁOWIAŃSKA ATLANTYDA" w 40. rocznicę śmierci Stanisława Vincenza 17 marca - 22 października 2011 r.

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 

Międzynarodowy Festiwal Huculski „Słowiańska Atlantyda” już za nami. Obecnie trwają prace nad realizacją filmu, który będzie można wkrótce zamówić:).

Nadal zapraszamy wszystkich do Stadniny Koni Huculskich w Nielepicach (dojazd autobusem 258 z Bronowic Małych) a dla smakoszy ukraińskich potraw do Restauracji Smak Ukraiński.

TROCHĘ NA TEMAT NASZEGO SPONSORA - AKUNA POLSKA:

Justyna i Piotrek Kłapytowie: Od 4 lat pijemy suplementy kanadyjskiej firmy  A K U N A, które polecamy wszystkim ludziom od pierwszego dnia życia. Warto świadomie chronić się przed chorobami cywilizacyjnymi i trzymać zdrowie w dobrej kondycji:) Wiele konkretnych, dobrych efektów zawdzięczamy tym produktom. Warto je stosować, bo przywracają równowagę organizmu i nie kolidują z terapią lekową.

Zapraszamy T U T A J : www.piotrklapyta.akunapolska.pl, więcej info.firmie AKUNA [Europa, Ameryka, Azja, Afryka], jej filozofii i o produktach http://www.akuna.net/

MATERIAŁ ARCHIWALNY FESTIWALU:

W imieniu głównego organizatora MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU HUCULSKIEGOSłowiańska Atlantyda” – CENTRALNEGO OŚRODKA TURYSTYKI GÓRSKIEJ PTTK w Krakowie, a także wszystkich współorganizatorów i partnerów tego projektu, serdecznie zapraszamy do odkrywania śladów „Słowiańskiej Atlantydy” w kulturze Huculszczyzny podczas wspólnej, ośmiomiesięcznej wędrówki przez przygotowane specjalnie dla Państwa, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie wydarzenia festiwalowe. Głównym organizatorem festiwalu po stronie ukraińskiej jest Towarzystwo Huculszczyzna. Obecna edycja Festiwalu przypada w roku 40. rocznicy śmierci wybitnego Polaka, filozofa, pisarza, autora jednej z największych epopei dotyczących Huculszczyzny – Stanisława Vincenza. To właśnie sam Vincenz wybrał Kraków na miasto swojego ostatniego spoczynku. Niech Vincenzowskie credo ponadetnicznego, ponadnarodowego i ponadreligijnego dialogu pozwoli nam wszystkim zmierzać do odkrywania wspólnych korzeni naszej europejskiej kultury. Zachęcamy do studiowania zamieszczonego niżej programu.

 

Poprawiony: czwartek, 16 lutego 2012 09:38
 


Strona 6 z 9