Portal Vincenzowski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna Wydarzenia
Wydarzenia

Turystyka polska na Kresach Wschodnich

Email Drukuj PDF

W ramach MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU HUCULSKIEGO "SŁOWIAŃSKA ATLANTYDA", Kawiarnia Naukowa Polskiej Akademii Umiejętności i "Dziennika Polskiego" zaprasza do udziału w spotkaniu z Jerzym Kapłonem z Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w celu wysłuchania wykładu nt. Turystyka polska na Kresach Wschodnich. Wykład urozmaicony będzie pokazem unikatowych archiwalnych zdjęć.
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 18 kwietnia, o godz. 18:15 w Dużej Sali Akademii przy ul. Sławkowskiej 17 na I p.
Wstęp wolny.

Poprawiony: czwartek, 22 listopada 2012 20:14
 

Być Łemkiem w Polsce dziś? – debata

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Właśnie otrzymaliśmy zaproszenie na niecodzienną debatę.

Co to znaczy być Łemkiem dzisiaj? Co ukształtowało współczesność łemkowską? Jak historia wpłynęła na obecną sytuację Łemków i czy tożsamość Łemków została "złamana" przez przesiedlenia?

Zapraszamy na debatę, która odbędzie się 1 kwietnia (piątek) o godz. 18:30 w "Cheder Cafe" w Krakowie przy ul. Józefa 36.

W dyskusji udział wezmą: Sławomir Chomiak – przedstawiciel społeczności łemkowskiej, dr Ołena Duć-Fajfer – łemkowska działaczka społeczna, pracownik naukowy UJ i UP w Krakowie, Stanisław Kracik – wojewoda małopolski, Róża Thun – europosłanka, dr Tomasz Wichierkiewicz – językoznawca, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Moderator dyskusji: dr Artur Paszko.

images/stories/lemko.jpg

Poprawiony: wtorek, 29 marca 2011 21:12
 

40 lat od śmierci Stanisława Vincenza

Email Drukuj PDF

40 lat od śmierci Stanisława Vincenza na Salwatorze

28 stycznia 2011 r. minęło dokładnie 40 lat od odejścia Stanisława Vincenza. W ten szczególny, mroźny wieczór na Cmentarzu Salwatorskim uczciliśmy pamięć Patrona naszego portalu i Międzynarodowego Festiwalu Huculskiego. Na mogile zapłonęły znicze a z huculskiego rogu rozbrzmiał sygnał kolędnicki.

Stanisław Vincenz zmarł w Lozannie po długiej i ciężkiej chorobie. O ostatnich chwilach życia pisarza wiemy z zapisków dziennika Ireny Vincenzowej: Stanisław otworzył oczy i patrzył na nas. Patrzył, przyglądał się nam, oczu z nas nie spuszczał, wpatrywał sie w nas uważnie, a oczy miały kolor mocno niebieski. Nigdy nie zapomnę tego spojrzenia i wyrazu oczu. Tyle powiedział - choć bez jednego słowa. (...) Cała Jego dusza była w tym ostatnim spojrzeniu Jego mocno niebieskich oczu. To było jego pożegnanie z nami. Zdaje się, że zrozumiałam, co chciał nam powiedzieć.[1]

Nabożeństwo pogrzebowe odbyło się po łacinie i w obrządku bizantyńskim 1 lutego 1971 r., w kościele rzymskokatolickim św. Mikołaja z Flue. Stanisław Vincenz został pochowany na cmentarzu w Pully, na grobie znalazły się wieńce z szarfami biało-czerwonymi oraz błękitno-żółtymi. Na pogrzebie pisarza obecni byli przedstawiciele trzech narodowości: Polacy, Ukraińcy i Żydzi. Jak pisze M.Ołdakowska–Kuflowa, podczas pożegnania pisarza w Lozannie szwajcarski przyjaciel rodziny Vincenzów – Kurt Gaugler grał na huculskiej fłojerze[2]. Dźwięk swojej ukochanej trembity "usłyszał" dopiero 37 lat później 15 marca 2008 r., podczas Festiwalu Huculskiego imienia Stanisława Vincenza. Dla Stanisława Vincenza granica pomiędzy światem żywych i umarłcyh była tak jak u Hucułów - bardzo cieńka...Mówił, że z faktu śmierci można się cieszyć, gdyż jest ona spotkaniem z najlepszym Przyjacielem.

Piotr Kłapyta

images/obrazki/v1.jpgimages/obrazki/v2.jpg

[1]  I. Vincenzowa, Rozmowy ze Stanisławem, zapisy z 2 XI i 7 XI 1970 r., "Regiony" 2002, s. 103.
[2] M.Ołdakowska-Kuflowa, Stanisław Vincenz. Biografia, Lublin 2006, s. 357.

Poprawiony: środa, 23 marca 2011 00:42
 

Konie huculskie w prezencie dla Ukrainy

Email Drukuj PDF

PAP

Rochacza i Lagunę - parę polskich koni huculskich z rodowodem - przekazał w Łazienkach Królewskich prezydent Bronisław Komorowski goszczącemu w Warszawie prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi jako dar polskich hodowców dla ukraińskich.

Więcej:
KONIE HUCULSKIE OD PREZYDENTA POLSKI DLA PREZYDENTA UKRAINY
Hucuły prezydenckie

Poprawiony: niedziela, 06 lutego 2011 22:31
 

Niebanalne zaproszenie

Email Drukuj PDF

Otrzymaliśmy właśnie zaproszenie, które postanowiliśmy przekazać dalej. Być może na którymś z poniższych spotkań się zobaczymy...



http://www.etnomuzeum.eu/Aktualnosci,111_spotkasz_tam_siebie_jakiego_sie_nie_spodziewasz.html

Zapraszam też do zaglądania na naszą stronę WWW.etnomuzeum.eu, tam też niebawem pojawią się informacje o kolejnych spotkaniach w ramach cyklu: "Druga strona rzeczy".

Póki co, najbliższe pt. "Zrób się na bóstwo!" będzie 24.02.2011, a to dla Was najbardziej interesujące pt. "Dźwięki utracone, dźwięki odzyskane", którego gośćmi specjalnymi będą Anna Nacher i Marek Styczyński odbędzie się 31.03.2011.

Pozdrawiam serdecznie,
Małgorzata Oleszkiewicz

 


Strona 8 z 9