Portal Vincenzowski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna Relacje festiwalowe
Relacje festiwalowe

Wykład "Huculszczyzna w literaturze polskiej XIX i XX w."

Email Drukuj PDF

30 marca 2011 r. w Sali Audiowizualnej Muzeum Narodowego w Krakowie odbył się drugi – zorganizowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie – wykład z cyklu "Stanisław Vincenz i Pokucie", który wygłosił  dr Jan Andrzej Choroszy z Uniwersytetu Wrocławskiego. Dla naszego nieprzeciętnego gościa rok festiwalu huculskiego jest także wyjątkowy – dokładnie 20 lat temu ukazała się bowiem Jego książka pt. "Huculszczyzna w literaturze polskiej". 20 lat temu pisałem książkę, która rejestrowała i rekonstruowała  pewną tradycję literacką. Ta książka miała udokumentować uobecnianie się wątków i motywów huculskich w polskiej literaturze od czasów najdawniejszych, od utworów Franciszka Karpińskiego, do czasów współczesnych. Huculszczyzna dla  polskiej literatury była tekstem kultury. Współcześnie fenomen Huculszczyzny podlega ustawicznym penetracjom i badaniom; mówi się nawet, że istnieje tzw. tekst huculski – czyli wszystkie utwory z wątkami i tematami huculskimi pisane w różnych językach, które oddziaływują na czytelników wielu kręgów kulturowych.

W blisko 200 letniej historii "Huculszczyzny literackiej" największe znaczenie miała egzotyka. W opisach literackich XIX i XX  w.  pojawiały się m.in. takie określenia Karpat Wschodnich: "morze gór", "największa pustynia Europy", "połonin step".

W dalszej części wykładu doktor Jan Choroszy skupił się na wątku śmierci w literaturze huculskiej. Inspiracją dla tego tematu był obraz F. Pautscha Scena pod krzyżem z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

images/relacje/004.jpgimages/relacje/005.jpgimages/relacje/006.jpgimages/relacje/007.jpg
Opracował: P. K.

Poprawiony: sobota, 14 stycznia 2012 12:25
 

Wyniki Konkursu fotograficznego "Huculszczyzna w subiektywie"

Email Drukuj PDF

Stowarzyszenie Wschodnia Perspektywa, jako organizator konkursu fotograficznego „HUCULSZCZYZNA W SUBIEKTYWIE” pragnie serdecznie podziękować wszystkim, którzy nadesłali swoje prace na konkurs. Ocenie podlegały zarówno spójność cyklu, jak i sposób interpretacji tematu – subiektywny wyraz w podejściu do Huculszczyzny, a także poziom techniczny zdjęć (w szczególności w odniesieniu do odbitek z formatów cyfrowych, które często niestety zdradzały swoje niedoskonałości).

Jury, w składzie: Elżbieta Żak – Prezes Stowarzyszenia, fotografik, Karolina Kwiecień – znawczyni Huculszczyzny, autorka pracy doktorskiej poświęconej wierzeniom i obrzędowości Hucułów, Michał Kuryłowicz – specjalista od krajów byłego ZSRR, przyznało

I nagrodę Pani Joannie Lenarczyk za cykl „Życie Huculszczyzny”

oraz ex aequo dwie III nagrody Panu Markowi Dudzie za cykl „Czarnohora – na granicy czasu” Panu Zbigniewowi Sikorze Za cykl „Tęsknota” Ponadto zostały wyróżnione prace Pana Jacka Kozłowskiego „Tutaj czas płynie wolniej” oraz Pana Bartłomieja Szczurowskiego „Wesele”

Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy pokonkursowej, który odbędzie się

9 kwietnia 2011 r. w klubie Cafe Szafe na ul. Felicjanek 10 o godz. 14.00.

Wówczas zostaną wręczone nagrody oraz będzie okazja, by spotkać się z członkami Jury oraz porozmawiać o subiektywnych wszechstronnych wrażeniach.

opracowała Elżbieta Żak

Poprawiony: środa, 06 kwietnia 2011 09:13
 

Wykład "Homer Huculszczyzny" w Rabce-Zdroju

Email Drukuj PDF

24 marca 2011 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Rabce-Zdroju odbył się wykład Pani Profesor Mirosławy Ołdakowskiej-Kuflowej pt. "Homer Huculszczyzny". Był to pierwszy punkt programu festiwalu "Słowiańska Atlantyda" na terenie Rabki-Zdroju. Organizatorem rabczańskiej części festiwalu jest Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec, a partnerami Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej i Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju. Zapraszamy do przeczytania relacji z tego wydarzenia

http://www.kulturowygosciniec.region-rabka.pl/festiwal1.html

Poprawiony: poniedziałek, 04 kwietnia 2011 14:52
 

Huculszczyzna słowem pisana, słońcem malowana...

Email Drukuj PDF

Gdy w Muzeum Narodowym w Krakowie odbywało się uroczyste otwarcie Festiwalu i wernisaż wystawy "Na wysokiej połoninie" – w Centrum Kultury Młodych w Łodzi miało miejsce spotkanie poświęcone Huculszczyźnie pn. "Huculszczyzna słowem pisana, słońcem malowana...". Organizatorami spotkania było Centrum Kultury Młodych w Łodzi oraz Oddział Karpacki Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Podczas spotkania zaprezentowano liczne wydawnictwa, fotografie i pamiątki pochodzące z Huculszczyzny. Spotkanie poprowadził wybitny znawca kultury Karpat – Tadeusz Kiełbasiński, który był także pomysłodawcą tego wydarzenia.

images/lodzkie/001.jpgimages/lodzkie/002.jpgimages/lodzkie/003.jpgimages/lodzkie/004.jpgimages/lodzkie/005.jpgimages/lodzkie/006.jpg

Poprawiony: poniedziałek, 04 kwietnia 2011 14:56
 

Wykład "Stanisław Vincenz a Pokucie i Huculszczyzna"

Email Drukuj PDF

W środę 23 marca w Sali Audiowizualnej Muzeum Narodowego w Krakowie odbył się wykład Pani Profesor Mirosławy Ołdakowskiej-Kuflowej z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pn. "Stanisław Vincenz a Pokucie i Huculszczyzna". Był to pierwszy z wykładów zaplanowanych w ramach cyklu "Środy z Vincenzem i Huculszczyzną", towarzyszących wystawie „Na wysokiej połoninie”.
Jak podkreśliła Pani Profesor: Chciała opowiedzieć o Vincenzie, gdyż był on człowiekiem, który cenił sobie żywe słowo, odnawiające kontakt interpersonalny. Wykład przybliżył zagadnienia życia i twórczości Stanisława Vincenza – dziedzica wielu tradycji. Życie i twórczość Vincenza związane było z Pokuciem i Huculszczyzną, a obraz Huculszczyzny jest spośród wszystkich utworów literackich o tym regionie najbardziej wielowymiarowy.
Omówiono tradycje, które formowały światopogląd pisarza: dziewiętnastowiecznych przemysłowców, polskiego ziemiaństwa kresowego, ludowej tradycji Hucułów oraz romantyczno-organicznikowskich i  ziemiańskich. Po wykładzie Pani Profesor odpowiedziała na liczne pytania z sali, dotyczące m.in. francuskich korzeni pisarza, huculskich członków rodziny Vincenza, znaczenia motywu „godów życia”. Za tydzień zapraszamy na kolejny wykład pn. "Huculszczyzna w literaturze polskiej XIX i XX w.", który wygłosi dr Jan Choroszy z Uniwersytetu Wrocławskiego.

images/relacje/001.jpgimages/relacje/002.jpgimages/relacje/003.jpg
opracował P. Kłapyta

Poprawiony: poniedziałek, 04 kwietnia 2011 14:39
 


Strona 5 z 5