Portal Vincenzowski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna

Koncert kapeli Mykoły Iluka w Jaworkach

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Serdecznie zapraszamy na koncert kapeli "Huculi" z Żabia (obecnie Werchowyna), który odbędzie się w niedzielę 27 sierpnia 2017 r. w Muzycznej Owczarni w Szczawnicy-Jaworkach przy ulicy Białej Wody 13.

Kapelę "Huculi Mikołaja Iliuka" z Werchowyny tworzą autentyczni muzykanci huculscy pochodzący z Żabia – "Stolicy Huculszczyzny". Zanurzeni w autentycznej, dziedziczonej drogą pokoleniową tradycji muzykowania, zaliczają się do najlepszych wirtuozów w Karpatach i w Europie. Zwłaszcza w dziedzinie gry na skrzypcach, sopiłce (fujarka) i cymbałach, czemu dali wyraz zgarniając wielokrotnie najwyższe nagrody na muzycznych przeglądach folklorystycznych w wielu miejscach Europy.
Bazują na repertuarze dziedziczonym drogą pamięciową od przodków, który do dziś nie zatracił swojej magicznej funkcji obrzędowej. Komponują także własne utwory inspirowane tradycją muzyczną. Zespół kładzie nacisk na prezentacje reliktowych form folkloru muzycznego, w tym repertuaru największych mistrzów huculskiej tradycji muzycznej – Mogura i Gawecia.
Członkowie zespołu: Mykoła Iluk, Wasyl Tymczuk, Juro Tafijczuk i Wasyl Mojsejczuk byli przez wiele lat członkami słynnego w Polsce i za granicą zespołu "Czeremosz", najwybitniejszego multiinstrumentalisty huculskiego – nieodżałowanej pamięci Romana Kumłyka. Skład instrumentalny zespołu to: krypka (skrzypce), cymbał (cymbały), bubeń (bęben), sopiłka (fujarka), jak i rozbudowany o dodatkowe instrumenty: dudka, trembita, telinka, bajan.

Poprawiony: wtorek, 13 listopada 2018 21:03