Portal Vincenzowski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna Polecane publikacje 40. "Płaj" na 20-lecie TK

40. "Płaj" na 20-lecie TK

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

 

images/obrazki/plaj40.jpg

Zakupić można tutaj!

W celu zareklamowania tej niedawno wydanej drukiem, unikatowej publikacji, prezentujemy poniżej fragment wstępu, w którym znajdziemy – bliskie naszemu sercu – Vincenziana:

"Czterdziesty tom Płaju datowany jest na roku jubileuszu dwudziestolecia Towarzystwa Karpackiego, powinny się w nim zatem znaleźć akcenty jubileuszowe. I rzeczywiście znalazły się one, choć nie wprost. Albowiem doszliśmy do wniosku, że najlepszym uczczeniem naszego dwudziestolecia będą konkretne działanie utrwalające „karpackość” w jej najlepszych przejawach. Wybór nasz padł na Stanisława Vincenza jako, że naszym zdaniem jego działalność literacka i nie tylko, była owej „karpackości” jedną z najlepszych emanacji. Tom więc rozpoczynamy dużym blokiem vincenzowskim. Otwiera go artykuł, a właściwie relacja z przedsięwzięcia zatytułowanego „Stanisława Vincenza powrót na Wierchowinę” realizowanego przez Towarzystwo Karpackie. Nie będzie to może zbyt łatwa lektura, przede wszystkim ze względu na swoją skomplikowaną strukturę, ale mamy nadzieję, że poprzez liczne odwołania historyczne i reminiscencje właściwie odda ducha podjętych przez nas działań, a także emocje, które przeżywaliśmy przy jego realizacji. Znaczącą część tego bloku wypełnia korespondencja pomiędzy Stanisławem Vincenzem i Iwanem Prokopiwem. Warto ją uważnie przeczytać, żeby przekonać się, jak wielką stratą było dla Vincenza opuszczenie Huculszczyzny i jak bardzo do ostatnich dni swego życia pragnął do niej powrócić."

Tutaj można zobaczyć spis treści!

Zaś tytułem uzupełnienia niezwykle cennego artykułu pt. Andrzej Klakurka i pomnik legionistów w Rafajłowej, autorstwa dra Jana Skłodowskiego, publikujemy współczesne zdjęcia grobowca Klakurków ze Starego Cmentarza w Myślenicach. Obszerny list uzupełniający ten cenny artykuł – z dodatkowymi fotografiami – przesyłamy na adres redakcji "Płaju".

images/obrazki/grob-klakurkow-01.jpgimages/obrazki/klakurkowie.jpg

Poprawiony: środa, 28 września 2011 13:23