Portal Vincenzowski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna Wydarzenia Wydarzenia Czytanie Vincenza zaproszenie do ankiety

Czytanie Vincenza zaproszenie do ankiety

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 

Szanowni Państwo!

Kilka miesięcy temu został zainicjowany w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego projekt Archiwum Stanisława Vincenza 1888–1971. Jego realizacją zajmuje się zespół badaczy z różnych ośrodków Polski i zagranicy. Celem podjętych działań jest zarówno pogłębienie prac nad spuścizną i biografią tego świetnego pisarza, jak i popularyzacja jego twórczości w Polsce i na świecie. Oprócz opracowań naukowych (publikacji książkowych i elektronicznych) efektem projektu będzie wielojęzyczny portal, zawierający możliwie szeroki wachlarz informacji o pisarzu, jego dziełach i recepcji.

 

W ramach tego przedsięwzięcia zrodził się pomysł ogłoszenia ankiety na temat lektury Vincenza i jej wpływu na postawy i działania ludzi różnych profesji. Mamy na uwadze zarówno artystów używających różnorodnych mediów, krajoznawców, animatorów kultury i badaczy, jak również innych czytelników, na których poznawanie tetralogii Na wysokiej połoninie, tekstów eseistycznych czy wspomnieniowych wywarło coś więcej niż „niezatarte wrażenie”.

 

Za tezę niech starczy pytanie badawcze: czy dzieło Vincenza istotnie wpłynęło na kształt polskiej (i nie tylko) kultury ostatnich 30 lat (a może dawniejszej?), inspirując rozmaite inicjatywy w dziedzinie artystycznej i kulturowej?

Takie właśnie pytanie postawiłem sobie podczas lektur epopei huculskiej, mając poczucie, że już wcześniej spotykałem się z ideami w niej zawartymi – przez kontakty z ludźmi, muzyką, teatrem czy literaturą. By tę intuicję zweryfikować, zwracam się do Państwa.

Pragnę skierować do Państwa kilka krótkich pytań, które proszę potraktować jako inspirację do wypowiedzi. Nie chcę narzucać żadnych ograniczeń w odniesieniu do poetyki i rozmiaru tekstu. Jeśli chcieliby Państwo odpowiedzieć jedynie na jedno z tych pytań albo też opisać coś z innej jeszcze perspektywy, będę szczerze zobowiązany.

Zamierzonym efektem końcowym przeprowadzonej ankiety będzie jej opracowanie i podsumowanie w formie artykułu, ale bardzo prawdopodobna jest również publikacja Państwa wypowiedzi, w całości lub we fragmentach, w wortalu vincenz.pl, o czym oczywiście wcześniej poinformujemy.

Lista osób, do których trafi ankieta, obejmuje kilkadziesiąt nazwisk. Nie jest jednak zamknięta. Cenne będą Państwa sugestie, kogo jeszcze warto byłoby poprosić o wzięcie w niej udziału.

Liczę na Państwa odpowiedzi do końca grudnia 2012 roku.

Serdecznie pozdrawiam

dr Jakub Żmidziński

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Ankieta do pobrania

Poprawiony: piątek, 15 marca 2013 21:54