Portal Vincenzowski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna Wydarzenia Wydarzenia Wystawa Huculska po XV Wyprawie Naukowej studentów Architektury Politechniki Łódzkiej

Wystawa Huculska po XV Wyprawie Naukowej studentów Architektury Politechniki Łódzkiej

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

WYSTAWA RETROSPEKTYWNA PO XV WYPRAWIE NAUKOWEJ STUDENTÓW ARCHITEKTURY POLITECHNIKI ŁÓDZKIEJ W KARPATY WSCHODNIE – HUCULSZCZYZNA 2012

Stało się już tradycją, że studenci architektury Politechniki Łódzkiej z Koła Naukowego „IX Piętro” niemal co roku, począwszy od 1995 r., pod opieką pracowników naukowych Instytutu Architektury i Urbanistyki wyjeżdżają w czasie wakacji na 2-3 tygodniowe wyprawy naukowe na zachodnią Ukrainę w rejon Huculszczyzny w obłasti iwano-frankiwśkiej (dawne południowo-wschodnie Kresy Rzeczypospolitej, województwo stanisławowskie).

 

Głównym celem podróży jest zawsze przeprowadzanie inwentaryzacji zabytkowej architektury wybranego regionu, czyli szczegółowych pomiarów architektoniczno-budowlanych obiektów historycznych. Początkowo były to pomiary huculskiej architektury ludowej, której ostatnie cenne przykłady można spotkać na stokach Czarnohory, Karpat Pokucko-Bukowińskich czy Połonin Hryniawskich. W ostatnich dziesięciu latach pomiarami objęte są jednak przede wszystkim drewniane zabytkowe cerkwie, pochodzące głownie z XVIII i XIX w.

 

Inwentaryzacje architektoniczne z jednej strony są dokumentacją naukową, służącą później do prac badawczych, z drugiej zaś mogą stanowić pomoc we wszelkich działaniach zmierzających do ochrony dziedzictwa kulturowego. Przy okazji studenci uczą się trudnej sztuki rysunkowego i fotograficznego dokumentowania obiektów budowlanych.

W tegorocznej wyprawie wzięło udział dziewięcioro studentów, dwóch pracowników naukowych, jeden absolwent architektury oraz etnograf po Uniwersytecie Łódzkim. Zinwentaryzowano 10 cerkwi i jedną dzwonnicę.

Poza sporządzaniem dokładniej dokumentacji obiektów, studenci mają również okazję poznawać kulturę Ukraińców oraz doświadczać niesamowitego folkloru tego kraju. Najcenniejsze są bowiem bezpośrednie kontakty z miejscową ludnością. Dodatkowym atutem wypraw naukowych każdorazowo jest także kilkudniowe wyjście w góry po zakończeniu bardzo wymagającej i wyczerpującej pracy. Oglądane tam widoki, bezkres pustych gór i dzika przyroda rekompensują wszystkie trudy jakim trzeba było stawić czoła podczas podróży. W tym roku grupa przeszła cały łańcuch Czarnohory – od Howerli do Popa Iwana

Po każdej wyprawie naukowej studenci organizują wystawę fotografii, rysunków oraz dokumentacji architektonicznej odwiedzonych obiektów. Uroczyste otwarcie wernisażu po tegorocznej XV wyprawie odbędzie się 12 grudnia 2012 r. o godz. 18:00 w holu Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ (al. Politechniki 6). Wystawę będzie można oglądać do 4 stycznia 2013 r., od poniedziałku do niedzieli w godz. 8:00-21:00.

Wstęp wolny

Paulina Mada i Włodzimierz Witkowski

Zaproszenia na wystawę

images/obrazki/zapr3.jpg

Plakat  wystawy

images/obrazki/plakatarch.jpg

images/obrazki/ilcia.jpgimages/obrazki/rakowczyk.jpgimages/obrazki/rakowczykr.jpgimages/obrazki/rakowczykp.jpgimages/obrazki/mapaarch.jpgimages/obrazki/a1.jpgimages/obrazki/a4.jpgimages/obrazki/a2.jpgimages/obrazki/a3.jpgimages/obrazki/a5.jpgimages/obrazki/a6.jpgimages/obrazki/a8.jpgimages/obrazki/a9.jpgimages/obrazki/a7.jpg

Poprawiony: wtorek, 03 grudnia 2013 21:37