Portal Vincenzowski

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna Wydarzenia Wydarzenia Kolędowanie na Huculszczyźnie

Kolędowanie na Huculszczyźnie

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 

W imieniu Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej oraz własnym serdecznie zapraszam na promocję książki KOLĘDOWANIE NA HUCULSZCZYŹNIE (wydawca: COTG PTTK, stron 564, format 16,5 cm szerokość, 23,5 wysokość; do książki załączona jest płyta DVD z filmem naukowym, 3,5-godzinnym, o kolędowaniu + około 700 stron tekstów kolęd), które odbędzie się 12 grudnia 2014 r. o godz. 17:00 w siedzibie COTG PTTK w Krakowie, ul. Jagiellońska 6, sala 6.

W RAMACH PROMOCJI 12 GRUDNIA 2014 r. ODBĘDZIE SIĘ:

 • Pochód z udziałem kolędników huculskich z trembitami i rogami oraz wykonanie kolędy dla zmarłych nad grobem piewcy Huculszczyzny Stanisława Vincenza i jego rodziny (Cmentarz Salwatorski).
  Wymarsz sprzed bramy kościoła Najświętszego Salwatora o godzinie 15:00.

 • Prezentacja książki Kolędowanie na Huculszczyźnie połączona z pokazem filmu Krzysztofa Krzyżanowskiego Huculski Jordan (15 minut) i przedstawieniem obrzędu kolędowania huculskiego przez kolędników z Werchowyny (Ukraina).
  Godzina 17:00, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, ul. Jagiellońska 6, sala 6.

Zapraszamy także na:

 • WARSZTATY KOLĘDOWANIA HUCULSKIEGO organizowane przez Fundację "Dobra Wola".
  Warsztaty odbędą się w środę 10 grudnia 2014 r. o godzinie 17:30 w piwnicy "Wernyhora" przy Restauracji "Smak Ukraiński", ul. Kanonicza 15 (wstęp wolny).

UWAGA: w dniu promocji Restauracja "Smak Ukraiński" udziela 10% rabatu. O godz. 13:00 gośćmi restauracji będą Hucułowie. Istnieje więc możliwość zjedzenia dobrego obiadu w ich towarzystwie.
Ponadto 13 grudnia Studencki Klub "Arka" (Al. 29 Listopada 50) organizuje o 20:00 prezentacje obrzędu kolędowania z udziałem Hucułów - kolędników z Werchowyny, Krzyworówni, Krzywopola, Zamagury, którzy poprowadzą zabawę taneczną - wstęp wolny.
Huculskich kolędników będzie można usłyszeć na żywo także w Stadninie Koni w Nielepicach, 13 grudnia, około godz. 13:00 - 17:00.
Polecam ten filmik, który ma zachęcić Państwa do przyjścia na ten wyjątkowy wieczór w COTG PTTK!
https://www.youtube.com/watch?v=zUnoqkzWXLU
Pozdrawiam serdecznie
Justyna Cząstka-Kłapyta
Obrzęd kolędowania huculskiego, któremu poświęcona jest promocja książki „Kolędowanie na Huculszczyźnie” zalicza się do największych fenomenów kulturowych Karpat i Europy. Jego wyjątkowość określają przede wszystkim nieprzerwana historycznie żywotność wraz z wyjątkowo dobrze zachowanym kompleksem wierzeń przedchrześcijańskich zakorzenionych w metafizycznym wymiarze kolędowania. Składanie życzeń, muzyka, archaiczne w swojej formie kolędnicze tańce obrzędowe, śpiew kolęd pomagają w przekraczaniu granic świata realnego. Są także środkami komunikacji z duchami przodków, którzy sprawują opiekę nad tym, co najważniejsze: życiem, zdrowiem i urodzajem. Obrzęd kolędowania huculskiego należy do wspólnego dziedzictwa Słowian (Polaków, Ukraińców, Białorusinów i Bułgarów), a także Rumunów i Greków. W tajemnice religijnego życia Hucułów wprowadzą nas warsztaty kolędowania huculskiego oraz pochód do grobu Stanisława Vincenza na Salwatorze z udziałem kolędników z Huculszczyzny, którzy zagrają wedle huculskiego zwyczaju na trembitach i rogach oraz odśpiewają, wg ich wierzeń niosąca się gdzieś w zaświaty, kolędę dla zmarłych. Promocji książki „Kolędowanie na Huculszczyźnie” Justyny Cząstki-Kłapyty będzie towarzyszyć pokaz filmu „Huculski Jordan” Krzysztofa Krzyżanowskiego oraz prezentacja obrzędu kolędowania przez Hucułów z Werchowyny (Ukraina). Warto przyjść i przekonać się, że trudno jest rozbić huculską tradycję tak silnie zakorzenioną w sferze „sacrum”.
img/koleda-hucul-3.jpg

Fragment recenzji dr hab. Piotra Dahliga (prof. UW):

Monografia „Kolędowanie na Huculszczyźnie” to rezultat znakomitego współdziałania tradycji badań muzykologicznych i etnologicznych. Przedstawia się jako studium etnomuzykologiczne o najwyższym standardzie warsztatowym i interpretacyjnym (...). Jest wnikliwym i wszechstronnym ujęciem kultury kolędowania w regionie wyjątkowo jak na warunki europejskie zachowawczym, swoją drobiazgowością stanowi wyzwanie dla podobnych prac kulturoznawczo-etnomuzykologicznych, wysiłkami kartowania zbliża studium do atlasu etnograficzno-językowego kolęd huculskich, wreszcie budzi podziw skalą dokumentacji. Nigdy dotąd kluczowy dział kultury tradycyjnej, jakim są kolędy i kolędowanie nie został tak wszechstronnie udokumentowany i zbadany (...)”.

img/koleda-hucul-2.jpg

Poprawiony: czwartek, 04 grudnia 2014 21:46