Portal Vincenzowski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna Wydarzenia Wydarzenia „Kraków – Bystrec, most im. Stanisława Vincenza”

„Kraków – Bystrec, most im. Stanisława Vincenza”

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

We wrześniu i październiku 2009 roku odbył się polsko-ukraiński projekt wymiany młodzieżowej „Kraków – Bystrec, most im. Stanisława Vincenza”. Organizatorem było Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Wychowania Pozaszkolnego, zaś stronę ukraińską reprezentowała Szkoła I-II stopnia w Bystrecu. Uczestnikami była nastoletnia młodzież z Krakowa oraz z Bystreca i okolic.

Projekt miał dwie części: w Bystrecu i w Krakowie. Dzięki wymianie chcieliśmy przybliżyć postać i twórczość Stanisława Vincenza. Nie mniej ważne było też pokazanie Polakom Huculszczyzny i realiów życia na wsi, a Ukraińcom Kra kowa i funkcjonowania dużego miasta. Istotne było także samo spotkanie młodzieży, wspólne warsztaty, wycieczki i zabawa.

Na Ukrainie spacerowaliśmy po miejscach, które opisywał Vincenz, rozmawialiśmy z ludźmi, który go jeszcze pamiętają, czytaliśmy korespondencję Vincenzów z Hucułami. Postawiliśmy też wspólnymi siłami pomnik w miejscu, gdzie stał dom pisarza. Nie zabrakło także miejsca na wyprawę na Popa Iwana (2022 m n.p.m.), dojenie krów, dys kotekę i Dzień Polski w bystreckiej szkole.

W Krakowie odwiedziliśmy grób pisarza na Salwatorze, obejrzeliśmy film biograficzny o Vincencie, ale był też czas na zwiedzanie Wawelu, tańce huculskie z zespołem „Małe Słowianki”, lot balonem ponad miastem i dzień spędzony w XII LO. Byliśmy także w Kopalni Soli w Wieliczce, fabryce czekolady Wawel i Stadninie Koni Huculskich w Nielepicach i wielu innych ciekawych miejscach.

Zapraszamy na stronę naszej wymiany (www.vincenz.cp5.win.pl)

 

 


 

Poprawiony: środa, 03 listopada 2010 22:39