Portal Vincenzowski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna

marzec

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Festiwal inauguruje wystawa:

"Na wysokiej połoninie. Sztuka Huculszczyzny - Huculszczyzna w sztuce"

- Miejsce: Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie

- Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie, koordynator: Izabela Wałek, kurator wystawy: dr Mirosław Kruk

Wystawa dostępna dla zwiedzających w dniach: 18 marca - 29 maja 2011 r.

W każdą niedzielę o godz. 12.00 po wystawie oprowadza przewodnik

- Opis: Jest to jedna z największych wystaw poświęconych Huculszczyźnie w powojennej Polsce obejmuje setki obiektów – od imponujących wytworów rzemiosła artystycznego z gliny, metalu, drewna i skóry przez najciekawsze archiwalne fotografie i plakaty po szkice i obrazy najbardziej znanych malarzy polskich, m. in. Teodora Axentowicza, Leona Wyczółkowskiego, Władysława Jarockiego, Kazimierza Sichulskiego. Wystawa dotyka mitu Huculszczyzny obecnego w polskiej kulturze i nauce.To okazja odkrycia tego niezwykłego regionu na nowo, dla siebie.

Wystawa jest podróżą po ‘wysokiej połoninie’, ale również prowadzi zakątkami wsi, miasteczek, odkrywa przestrzenie chat huculskich i cerkwi Karpat wschodnich. Zakątkami Huculszczyzny – regionu leżącego w dawnych granicach Rzeczpospolitej, a obecnie położonego na pograniczu Ukrainy i Rumunii, który dla wielu etnografów, podróżników i artystów stał się miejscem magicznym Zafascynowany tą kulturą był przede wszystkim pisarz i badacz kultury – Stanisław Vincenz, któremu wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie jest dedykowana w 40. rocznicę śmierci.Na wystawie przedstawiono Huculszczyznę do czasu II wojny światowej. Pokazano idylliczną krainę, która wydaje się być już tylko wspomnieniem. Pozostaje pytanie: czy możliwe jest, by taka Huculszczyzna jeszcze istniała? Czy jest już tylko nieistniejącą krainą z opowiadań dawnych etnografów i podróżników?

Cykl wykładów tematycznych "Środy z Vincenzem i Huculszczyzną", towarzyszących wystawie „Na wysokiej połoninie”

- Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie, koordynator: dr Mirosław Kruk

- Termin: marzec-maj 2011 r. Wykłady przewidziane w każdą środę przez 11 tygodni o godz. 18.00 - poza wykładem zamykającym wystawę – w niedzielę 29.05, o godz. 13.00

- Miejsce: Gmach Głównym MNK, Al. 3 Maja 1, Sala Samurajów

- Opis: Wykłady poświecone są pamięci Stanisława Vincenza, jego roli w propagowaniu idei solidaryzmu między narodami, idei poszanowania odmiennych kultur i tradycji, z podkreśleniem wielkiej roli kultury ludowej z uwypukleniem obecnych w niej archetypów. Mają też wskazać na obecność mitu Huculszczyzny w literaturze polskiej, sprzyjającego rosnącemu zainteresowaniu regionem, którego efektem był rozwój turyzmu, schronisk, budowa szlaków, czy działalność stowarzyszeń wspierających rozwój regionu. Drugi blok wykładów poświęcony jest sztuce - tej ludowej związanej z regionem i tej akademickiej, w której osobliwości regionu odbijały się niczym w zwierciadle. Osobna uwaga poświęcona będzie muzyce, stanowiącej jakby esencję kultury ludowej w połączeniu z demonstracją instrumentów i gry oraz obecności motywów huculskich w dokumentacji fotograficznej XIX i XX w. oraz na niezliczonych pocztówkach w okresie międzywojennym.

Stanisław Vincenz i Pokucie:

23. 03. 2011 - "Vincenz a Pokucie i Huculszczyzna " - prof. dr hab. Mirosława Ołdakowska Kuflowa (Katolicki Uniwersytet Lubelski), Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

30. 03. 2011 - "Huculszczyzna w literaturze polskiej XIX i XX w." - dr Jan Choroszy  (Uniwersytet Wrocławski), Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Weekendy huculskie dla dorosłych, młodzieży i rodzin

Organizator: Muzeum Narodowe, koordynator: Izabela Wałek

Opis:  Warsztaty dla całych rodzin, a także indywidualnych zwiedzających będą obejmowały cztery istotne zagadnienia huculskiej sztuki i kultury: rękodzieło, przestrzeń, kulinaria oraz wieloetniczność. Uczestnicy będą mogli sami wykonać elementy rękodzieła nawiązującego do tradycji huculskiej, zaprojektują również własne wzornictwo, oparte o wzory wykonywane przez górali karpackich. Będą podążać szlakami, przestrzeniami huculskimi. Będziemy poznawać połoniny, szczyty i wioski, „mierzyć” odległości pomiędzy chatami, ale i przestrzeń wnętrza domu, magiczne ułożenie przedmiotów. Uczestnicy warsztatów nawiązujących do przestrzeni i urbanistyki, będą poruszać się w zaprojektowanych przez siebie przestrzeniach oraz w zaaranżowanych przestrzeniach huculskich. Istotną część kultury huculskiej poznają uczestnicy w trakcie warsztatów poświęconych kuchni i obyczajom biesiadnym, połączonym z piknikiem. Poruszony zostanie również bardzo ważny aspekt – wieloetniczność kultury huculskiej, tolerancja i różnorodność narodowości, państwowości składających się na wspólną kulturę kultywowaną pomimo rozbieżności, różnic. W ramach ostatniego warsztatu odbędzie się koncert zespołu pieśni karpackich połączony z współczesnym akompaniamentem elektroakustycznym

 

Koszt jednego wejścia na warsztat jednodniowy – 15 zł, bilet rodzinny – 30 zł (max. 3 dzieci + 1 opiekun)
Konieczna rezerwacja miejsc na warsztaty: Tel. 12 295 56 51, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Terminy warsztatów w marcu:

26 - 27. 03 2011 „WZORY PRZEMYSŁU DOMOWEGO” godz. 14.00 – 16.00
Jak dekorowali Hucułowie? Dwudniowe warsztaty tworzenia własnych wzorników, zdobienia kafli piecowych według Bachmińskiego i malowanie na szkle swoich (niekoniecznie świętych) patronów…

Spotkania dyskusyjno-warsztatowe dla dorosłych:

"Huculskim szlakiem przez historię: dzieje połonin i ludzi" - dr Andrzej A. Zięba, UJ

- Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie

-  Termin: 25.03.2011, godz. 18.00

-   Miejsce: Sala Edukacyjna MNK Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1

Konkurs fotograficzny "Huculszczyzna w subiektywie"  i wystawa zdjęć z Huculszczyzny

- Organizator: Stowarzyszenie Wschodnia Perspektywa

- Termin: Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi  w kwietniu. Wernisaż wystawy odbędzie się 9 kwietnia w klubie Cafe Szafe na ul. Felicjanek 10 o godz. 14.00

- Opis: posiadając już doświadczenia w organizacji otwartych konkursów fotograficznych, pragniemy powtórzyć takie wydarzenie, koncentrując się na tematyce huculskiej, co stanie się próbą odpowiedzi na pytanie jak widzimy Huculszczyznę, co zapamiętujemy, jak ściera się w nas „mit Huculszczyzny” z rzeczywistością zastaną na miejscu. Konkurs stanie się też pokazem osobistych przeżyć autorów i poszukiwaniem wspólnego dla wszystkich doświadczenia.

- Regulamin: Konkurs Fotograficzny 'Huculszczyzna w subiektywie'.

- Do pobrania: Karta zgłoszenia na konkurs.

images/stories/foto.jpgimages/stories/howerlath.jpg

 

 

 

 

 

Poprawiony: czwartek, 22 listopada 2012 20:23