Portal Vincenzowski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna

maj

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Cykl wykładów tematycznych Środy z Vincenzem i Huculszczyzną, towarzyszących wystawie „Na wysokiej połoninie”

- Organizator: Muzeum Narodowe, koordynator: dr Mirosław Kruk

- Termin: marzec-maj 2011 r. Wykłady przewidziane w każdą środę przez 11 tygodni o godz. 18.00 – poza wykładem zamykającym wystawę – w niedzielę 29.05, o godz. 13.00

- Miejsce: Gmach Głównym MNK, Al. 3 Maja 1, Sala Samurajów

Terminy i tematy wykładów w maju:

04. 05. 2011 Krzyże i krzyżyki z Huculszczyzny d r Mirosław P. Kruk (Muzeum Narodowe w Krakowie), Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

11. 05. 2011 Dzieła garncarskie huculskie i Krajowej Szkoły Garncarstwa w Kołomyi Bożena Kostuch (Muzeum Narodowe w Krakowie), Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

18. 05. 2011 Fenomen muzyki huculskiej (w połączeniu z prezentacją wybranych instrumentów) Justyna Cząstka-Kłapyta (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ), Piotr Kłapyta (Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ), Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

25 05. 2011 Młodopolskie fascynacje kresami na przykładzie malarstwa o tematyce huculskiej Urszula Kozakowska-Zaucha (Muzeum Narodowe w Krakowie), Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

29. 05. 2011 – Czerwony płaszcz, za pasem broń ... Hucuła portret wyimaginowanyTomasz Kuba Kozłowski (Dom Spotkań z Historią w Warszawie), Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Weekendy huculskie dla dorosłych, młodzieży i rodzin

- Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie

- Terminy i tematy warsztatów w maju:

Warsztaty NA ŚWIĘTEGO JURIJA pokaz tradycji pasterskich Hucułów:

- 14. 05, godz. 14.00: Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie. Lepienie „bocianich łap” z ciasta chlebowego i huculskie śpiewy tradycyjne z grupą Taklamaraszek.

- 15. 05, godz 12.00 -17.00: Pokazy koni Huculskich - Błonia krakowskie.

- Organizatorzy: Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach, Polski Związek Hodowców Koni, Polski Związek Hodowców Koni Huculskich, Muzeum Narodowe w Krakowie

Pokazy zaprzęgów konnych, widowiskowej "ścieżki huculskiej" oraz pokazy konne w wykonaniu ekipy ze Stadniny w Gładyszowie. Pokaz konny z udziałem „szkółki jeździeckiej” ze Stadniny Koni Huculskich w Nielepicach. Przedstawienie obyczajów pasterskich Hucułów (prowadzenie – Władysław Mróz), pokaz wyruszania na połoniny w wykonaniu grupy konnej z Nielepic.Udostępnienie koni huculskich Gościom pokazów. Dwa konie wraz z hipoterapeutami będą udostępnione dla osób niepełnosprawnych.
Warsztaty: „Grażda i namysnyk, czyli słownik huculski” (godz. 14:00 i godz. 15:00), „Dawni letnicy na Huculszczyźnie” oraz huculskie śpiewy tradycyjne z grupą Taklamaraszek.

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI – Wieloetniczność, tolerancja, inne kultury

- Termin: 26.05 2011r.

- Miejsce: Gmach Główny MNK, godz. 17.00

(warsztat bezpłatny, konieczne zapisy)

 

 

 

 

Warsztaty MOZAIKA KULTUR
- Termin: 28-29. 05 2011 r.

Program warsztatów: Sobota: od godz.15:00
Warsztat śpiewu tradycyjnego, warsztat opowieści huculskich „Wspólne stwarzanie świata” – dla dorosłych.
19:00 – Koncert projektu elektroakustycznego: „Widymo” – pieśni Karpat oraz Denis Kolokol i Alexander Chikmakov
Niedziela: od godz. 12.00

12.00 – niedzielne zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

13.00 – wykład: Czerwony płaszcz, za pasem broń... Hucuła portret wyimaginowany, Tomasz Kuba Kozłowski, Dom Spotkań z Historią w Warszawie

14.00 – Opowieści łotrzykowskie i złożenie przysięgi opryszków – warsztat dla dzieci (z rodzicami)

15.30 – Spotkanie – Wielokulturowość Karpat, Europy Środkowej, Krakowa – finał gry terenowej

Koszt jednego wejścia na warsztat jednodniowy – 15 zł, bilet rodzinny – 30 zł (max. 3 dzieci + 1 opiekun)
Konieczna rezerwacja miejsc na warsztaty: Tel. 12 295 56 51, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Spotkania dyskusyjno-warsztatowe dla dorosłych: Huculszczyzna współczesna w fotografiach i filmach amatorskich – Klaudia Pazdan

- Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie

- Termin: 27.05.2011, godz.18.00

- Miejsce: Sala Edukacyjna, Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1

Projekcje filmowe:  Przybłęda, Polska 1933 r.

- Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie

- Miejsce:, Sala Audiowizualna, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

- Termin: 13 maja 2011 r. godz. 18.00,

Opis: Melodramat, którego akcja rozgrywa się w jednej ze wsi na Huculszczyźnie, Żonaty Dmetro i włóczęga Jur kochają się w pięknej Maryjce. Gdy na jarmarku Dmetro zauważa, że dziewczyna poświęca swą uwagę Jurowi, wszczyna z nim bójkę, w której sam ginie. Maryjka znajduje nad urwiskiem rannego Jura i bierze go pod swoją opiekę. Dopiero po jakimś czasie dowiaduje się, że przygarnęła mordercę. Targają nią sprzeczne uczucia – wyrzuty sumienia, obawa o los Jura i miłość do niego. Gdy mieszkańcy wsi dowiadują się, gdzie przebywa morderca, ruszają do chaty Maryjki, ale zastają ją samą. Wloką dziewczynę do wsi, by wymierzyć jej sprawiedliwość. Miejscowy głupek usiłuje ratować Maryjkę – otwiera śluzę. Wezbrana woda porywa dziecko Horpyny – wdowy po Dmetrze. Nadbiega Jur, bez namysłu skacze do wody i ratuje dziecko. Nieruchomy i zawstydzony tłum patrzy, jak Jur odchodzi, niosąc na rękach nieprzytomną Maryjkę (opisał Krzysztof Krzyżanowski).

Konferencja „Szlakiem karpackich tradycji ludowych”

- Organizator: Koło Naukowe Studentów Muzykologii UJ

- Opiekun naukowy: dr Bożena Lewandowska

- Koordynator: Agnieszka Tołoczyńska

- Termin: 10 maja 2011 r.

- Miejsce: Instytut Muzykologii UJ, Kraków, ul. Westerplatte 10

- Opis: Konferencja poświęcona będzie wybranym aspektom kultury ludowej regionu Karpat polskich, ukraińskich i rumuńskich. W wystąpieniach poruszona zostanie problematyka muzyczna (instrumentarium ludowe, style muzyczne) z zakresu obrzędowości, zachowanych tradycji ludowych i zabytków regionu. Wśród referentów znajdą się specjaliści z Polski, reprezentujący m.in. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Sztuki PAN w Warszawie, Muzeum Etnograficzne w Krakowie oraz goście z Ukrainy z Instytutu Folklorystyki we Lwowie. Konferencja zakończona zostanie koncertem w wykonaniu laureatów konkursu „Karpackie Brzmienia – Huculszczyzna” odbywającego się w Sanoku, podczas którego wysłuchamy utworów inspirowanych muzyką huculską.

Program wystąpień:

SESJA I (10.00-11.45)

mgr Katarzyna Szyszka - Rola Chaty Kawuloka w Istebnej w przekazie tradycji ludowej górali beskidzkich

Weronika Spyrka - Muzyka łemkowska w zbiorach prof. R. Reinfussa

dr Bożena Lewandowska - Wesele na Orawie. Problematyka zmiany

dr Irina Dovhalyuk - Ekspedycje Filareta Kolessy na Łemkowszczyznę

SESJA II (12.00-13.15)

dr Urszula Janicka-Krzywda - Haft huculski; między dekoracją a magią

mgr Alicja Małeta - Dawna Huculszczyzna w zbiorach fotograficznych Muzeum Etnograficznego w Krakowie

dr Artur Czesak - Dialekty karpackie - różnorodność i wspólnota

SESJA III (13.30-14.45)

prof. dr hab. Zbigniew J. Przerembski - instrumenty dudowe i ich rola w muzyce tradycyjnej polskiego obszaru karpackiego na tle porównawczym

mgr Krzysztof Trebunia-Tutka - Instrumenty pasterskie w Karpatach

dr Stanisława Trebunia-Staszel - Wieś w regionie Maramuresz w Rumunii wobec ruchu turystycznego

images/obrazki/muzykolog.jpg

Wykład kompozytora Profesora Ihora Macijewskiego

- Organizator: Koło Naukowe Studentów Muzykologii  UJ

- Koordynator: Agnieszka Tołoczyńska

- Miejsce: Instytut Muzykologii UJ, ul. Westerplatte 10, godz.16.00

- Opis: Profesor Ihor Macijewski, Polak z pochodzenia,  prof. Rosyjskiej Akademii Nauk i Międzynarodowej Akademii Informatyzacji w Petersburgu, Zasłużony Działacz Nauk Ukrainy i Polski, kierownik sektora instrumentalistyki Rosyjskiego Instytutu Historii Nauk, autor wielu kompozycji kameralnych, symfonicznych – wokalno-instrumentalnych w których znaczące miejsce zajmuje inspiracja folklorem muzycznym Hucułów oraz dziesięciu książek i kilkudziesięciu artykułów poświęconym problem instrumentoznastwa w kulturze Ukraińców, Białorusinów.

Wystawa "Karpaty Wschodnie… w rocznicę śmierci Zosi Florys”.

- Organizator: Akademickie Koło Przewodników Tatrzańskich, koordynator: Maciej Florys

- Współorganizator: Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK

- Termin: 20 maja 2011, godz. 18.00

- Czas trwania wystawy: maj / czerwiec – lipiec / sierpień 2011 r.

- Miejsce: Restauracja Smak Ukraiński

- Opis: Wystawa o charakterze krajoznawczym ulubionych przez Zosię fotografii z Karpat Wschodnich. Gór, które były dla niej miejscem spotkań, miejscem spokoju i częstych powrotów. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie muzyka huculska. Zofia Florys - przewodnik tatrzański, beskidzki, kulturoznawca. Zafascynowana kulturą Wschodu, klimatem małych górskich miejscowości. Naukowo interesowały ją procesy społeczne zachodzące w dobie zmian cywilizacyjnych na Ukrainie i w Rosji oraz sytuacja cerkwi prawosławnej w kontekście politycznym. Rok spędziła w Kijowie poznając problemy biznesu, ale przede wszystkim zwykłych ludzi mieszkających na Ukrainie. Bywała w górach tu i tam, ostatni raz w Karpatach... na Wschodzie... Miała być bardzo mocno zaangażowana w festiwal od strony jego promocji, zaczęła, ale nie zdążyła... Zmarła w czerwcu 2010 r.

 

 

Kraków miastem Stanisława Vincenza: Nabożeństwo ekumeniczne w intencji Stanisława i Ireny Vincenzów oraz pochód do mogiły na Salwatorze.

- Organizator: Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK

- Koordynatorzy: Justyna i Piotr Kłapytowie,

- Termin: 21 maja 2011 r. godz.10.00

- Miejsce: Kościół Najświętszego Salwatora, Cmentarz Salwatorski, Kopiec Kościuszki

- Opis: Stanisław Vincenz z własnej woli został pochowany w Krakowie.  W 2011 r. obchodzimy 20. rocznicę przeniesienia prochów Ireny i Stanisława Vincenzów  ze Szwajcarii do Krakowa. Nabożeństwo ekumeniczne w intencji Stanisława i Ireny Vincenzów poprowadzi ksiądz infułat Jerzy Bryła - duszpasterz ludzi sztuki. Po nabożeństwie odbędzie się uroczysty pochód na Cmentarz Salwatorski do mogiły Stanisława i  Ireny Vincenzów oraz Zofii Florys (przedwcześnie zmarłej organizatorki festiwalu). Pochodowi będzie towarzyszyć wedle huculskiej tradycji zespołowa gra trembit. W uroczystości wezmą udział m.in. przedstawiciele organizacji żydowskich i ormiańskich. Po pochodzie orszak uda się na Kopiec Kościuszki, by stamtąd dźwięki trembit huculskich rozbrzmiały we wszystkie strony świata ponad "polską stolicą Huculszczyzny".

Kraków miastem Stanisława Vincenza: koncert kameralny dzieł Ihora Macijewskiego

- Organizator: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK

- Współorganizator: Koło Naukowe Studentów Muzykologii UJ

- Partner: Akademia Muzyczna w Krakowie,

- Koordynatorzy: Justyna Cząstka-Kłapyta, Agnieszka Tołoczyńska

- Miejsce: Akademia Muzyczna, ul. św Tomasza 43, Kraków

- Termin: 21 maja 2011, godz. 17.00

- Opis: W programie zostaną zaprezentowane przez studentów Akademii Muzycznej w Krakowie wybrane kameralne kompozycje Igora Macijewskiego, inspirowane muzyczną tradycją ludową. Ihor Macijewski, Polak z pochodzenia,  prof. Rosyjskiej Akademii Nauk i Międzynarodowej Akademii Informatyzacji w Petersburgu, Zasłużony Działacz Nauk Ukrainy i Polski, kierownik sektora instrumentalistyki Rosyjskiego Instytutu Historii Nauk, autor wielu kompozycji kameralnych, symfonicznych – wokalno-instrumentalnych w których znaczące miejsce zajmuje inspiracja folklorem muzycznym Hucułów oraz dziesięciu książek i kilkudziesięciu artykułów poświęconym problem instrumentoznastwa w kulturze Ukraińców, Białorusinów. Publikował na Litwie, Ukrainie, Białorusi, w Polsce, Anglii, Kazachstanie, Rosji i Estoni. Profesor Igor Macijewski jest wybitnym znawcą instrumentalnej muzyki huculskiej oraz autorem wciąż czekającej na wydanie największej monografii instrumentów huculskich. Profesor opanował także umiejętność gry na większości instrumentów huculskich (na fotografii widzimy kompozytora grającego na jednym z najtrudniejszych instrumentów huculskich – fłojerze).

Kraków miastem Stanisława Vincenza: pochód koni huculskich i muzyki huculskiej

ulicami miasta Krakowa

- Organizator: Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach i Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK

- Koordynator: Marian Mikołajewicz

- Termin: 22 maja 2011 r.

- Godzina: 13. 00

- Trasa: Brama Floriańska - ul. Floriańska - Rynek Główny- Fundacja Świętego Włodzimierza

- Opis: Pochody huculskie towarzyszą festiwalowi huculskiemu już od 2006 roku.  Tym razem grupy jeźdźców z Polski, Węgier i Słowacji, na koniach huculskich w strojach huculskich oraz narodowych (słowackich, węgierskich) wyruszą wraz z muzyką huculską spod Bramy Floriańskiej, następnie przejdą ulicą Floriańską na Rynek Główny w Krakowie, okrążając go trzykrotnie. Grupę, liczącą 6-8 koni poprowadzi „watah”. Jeźdźcy zaprezentują tradycyjne oporządzenie huculskiego konia: drewniane siodła -– tarnice, besachy, łyżniki. Konie huculskie musiały wejść na stałe w cykl huculskich wydarzeń festiwalowych w Krakowie, bowiem Stanisław Vincenz bardzo ukochał te nadzwyczajne zwierzęta. Poświęcił im także odrębny rozdział w swojej epopei huculskiej Na wysokiej połoninie.

Kraków miastem Stanisława Vincenza: uroczyste odsłonięcie popiersia Stanisława Vincenza

- Organizator: Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK


- Koordynator: Piotr Kłapyta, Marek Marko,


- Termin: 22 maja 2011 r.


- Miejsce: Fundacja Świętego Włodzimierza, ul. Kanonicza 6, godz. około 14.30


- Opis: Uroczyste odsłonięcie popiersia Stanisława Vincenza z oprawą muzyczną tradycyjnych kapeli huculskiej z Werchowyny. Odsłonięciu będzie towarzyszył pochód koni huculskich, Wykonawcą popiersia jest artysta – rzeźbiarz Bogdan Czesak z Krakowskiej ASP. Odsłonięciu pomnika będą towarzyszyć przemówienia Członków powołanego specjalnie na tę okolicznośćKomitetu Honorowego Pamięci Stanisława Vincenza w Polsce.


W ramach roku Czesława Miłosza: Panel dyskusyjny z koncertem huculskim: „Stanisław Vincenz i Czesław Miłosz - w kręgu wzajemnych inspiracji”

- Organizator: Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK

- Współorganizator: Centrum Kultury Rotunda

- Partner: Fundacja na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce

- Koordynatorzy: Justyna i Piotr Kłapytowie

- Termin: 22 maja 2011 r., godzina: 18.00- 22.00

- Miejsce: Klub Studencki Rotunda (ul. Oleandry 1)

- Opis: Panel ma na celu ukazać wzajemne związki Czesława Miłosza i Stanisława Vincenza. Pragniemy skierować uwagę na ważną rolę, jaką pisarze odegrali dla dziedzictwa współczesnej kultury europejskiej, polskiej oraz dla idei poszukiwania płaszczyzny porozumienia Europy Wschodniej z Zachodnią. Przez realizację tego projektu zamierzamy zwrócić uwagi na stosunkowo mało znaną rolę Vincenza w kształtowaniu postawy twórczej i filozoficznej Czesława Miłosza oraz podkreślić wielowymiarowość kontaktów obu pisarzy. Przez te działania pragniemy zwiększyć zainteresowanie środowisk intelektualnych i kulturalnych postacią Stanisława Vincenza. Uczczenie pamięci Stanisława Vincenza w Polsce stanowiło bowiem jedno z ważniejszych życzeń Czesława Miłosza, co wielokrotnie podkreślał w prywatnej korespondencji do Jerzego Giedroycia.

W panelu dyskusyjnym wezmą udział wybitni znawcy dorobku obu zasłużonych postaci:

prof. dr hab. Jerzy Pomianowski, prof. dr hab. Mirosława Ołdakowska-Kuflowa, dr Małgorzata Dziewulska, dr Marek Bernacki.

Dyskusję poprowadzi Andrzej Franaszek – polski literaturoznawca, krytyk literacki,  redaktor działu kulturalnego w "Tygodniku Powszechnym".

Tematy panelu: 1) Karpaty Vincenza – harmonia współistnienia narodowości i kultur: utopia czy wzór dla jednoczącej się Europy?, 2) Vincenz i Miłosz – spotkanie Mędrca i Poety,  3) O roli, jaką  Stanisław Vincenz odegrał w życiu Czesława Miłosza, pomagając mu uleczyć się z  "ukąszenia heglowskiego", 4) Vincenz i krąg paryskiej "Kultury".

- Panel uzupełnią:

- PREZENTACJA AUTORSKA Waldemara Czechowskiego (specjalnie stworzona na ta okazję): Rozmowy Czesława Miłosza o Stanisławie Vincenzie, na podstawie wywiadu autora filmu z Czesławem Miłoszem w Krakowie w 1999 roku

- fragmenty prozy St. Vincenza oraz wiersz Czesława Miłosza dedykowany St. Vincenzowi - przeczytają aktorzy: Jakub Grzywa i Joanna Wodo

- KONCERT KAPELI HUCULI MIKOŁAJA ILIUKA Z ŻABIEGO. Skład zespołu: Mikołaj Iliuk (skrypar) Wasyl Tymczuk (cymbalist),  Michajło Fordil (bubnist), oraz jeden z najlepszych sopiłkarów w regionie Huculszczyzny - Jurij Tafijczuk (sopiłkar).

UWAGA – na podstawie biletów LOSOWANIE NAGRÓD - książek o Huculszczyźnie!

BILETY: 20 zł, ulgowe dla studentów i uczniów - 15 zł. Bilety można rezerwować  (najlepiej grupowo) pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Od  3 kwietnia bilety do nabycia w siedzibie COTG PTTK - ul. Jagiellońska 6 i podczas planowanych uroczystości festiwalowych w kwietniu i maju.

Koncert zespołu Huculi - pod Tatrami na Głodówce

- Organizator: Schrosniko Górskie Głodówka - Polana Głodówka Bukowina Tatrzańska

- Koordynator: Marek Tomalik

- Termin: 27 maja 2011 r. godzina 20.00

Wyjątkowy koncert w najwyżej położonym punkcie całego festiwalu huculskiego -1138 m n.p.m. Barwne stroje huculskie i muzyka pojawią się na tle najpiękniejszego w Polsce widoku na Tatry. Serdecznie zapraszamy www.glodowka.com.pl oraz www.muzycznazohylina.pl

Pokazy konne w Nielepicach

- Organizator: Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach, Centralny Osrodek Turystyki Górskiej PTTK

- Koordynator: Marian Mikołajewicz.

- Termin: 28-29 maja 2011 r.

- Opis: Impreza konna zostanie zorganizowana na terenie Stadniny w Nielepicach. Ukazana zostanie tam historia rasy koni huculskich, jej teraźniejsze dokonania oraz najbliższe zamierzenia. Impreza w Nielepicach będzie miała charakter pokazów sportowych, jak również widowiska dla publiczności z ukazaniem strojów, tradycji hodowlanych, a także kulinarnych. Uzyskaliśmy zapewnienie naszych przyjaciół z Węgier (Stadnina Koni Huculskich w Sigetcsep) o zainteresowaniu udziałem w Festiwalu (m.in. pokaz strzelania z łuków tradycyjnych), a także przyjaciół ze Słowacji (hodowców koni rasy huculskiej). Pragniemy, oprócz ukazania walorów tej rasy koni, przedstawić perspektywy jej wykorzystania w Europie, jak również promocji turystyki konnej na Huculszczyźnie. W ramach tych działań zostanie zaprezentowany zbiór dawnych rycin i fotografii z terenów Huculszczyzny ukazujących konia w życiu tego ludu.

 

Program pokazów:

28 maja: Rozpalenie „żywej watry huculskiej”, prezentacja uczestników pokazów, wyruszanie na „połonynskij hid”. Pokaz koni huculskich na płycie. Ocenę wraz z komentarzem poprowadzą czołowi znawcy koni huculskich w kraju: Kazimierz Gajewski – nestor polskich hodowców oraz Andrzej Goraus, członek Komisji Księgi Stadnej oraz wiceprezes Polskiego Związku Hodowców Koni. Wyścig płaski koni huculskich na dystansie ok. 1 000 m. Wspólny kadryl ekip konnych z Polski, Węgier oraz Słowacji. Występy kapeli huculskiej oraz Grupy Tanecznej (tańce bałkańskie) z Zabierzowskiego Centrum Kultury, wspólna nauka tańców huculskich. W pomieszczeniach Stadniny wystawa starych fotografii huculskich. Odczyt na temat roli koni w kulturze Hucułów wraz z częścią dyskusyjną. Odczyt będzie skrótem pracy licencjackiej jednej z pierwszych uczestniczek „szkółki jeździeckiej” w Nielepicach – Natalii Toporkiewicz. Wieczorem – wspólna zabawa przy watrze.

29. maja: Podtrzymanie płonącej watry. Pokazy konne na torze do „ścieżki huculskiej” (Stadnina w Nielepicach posiada jeden z najpiękniejszych i najtrudniejszych torów w kraju). Odczyt na temat roli koni huculskich w rozwoju turystyki i rekreacji konnej, w szczególności w terenach górskich wygłosi Marek Piotr Krzemień (PTTK) lub Włodzimierz Kario. Pokazy strzelania konno z łuków tradycyjnych, w wykonaniu ekip z Węgier (Szigetcsep) oraz z Polski (Bukowa Mała). Autorki pokaz konny ekipy ze Słowacji (Sihle). W czasie 2-dniowej imprezy prezentacja kuchni pasterskiej oraz pokazy grillowania – w wykonaniu Restauracji „Kochanów”. Na zakończenie imprezy przewidziano wręczenie pamiątkowych dyplomów dla uczestników pokazów oraz sponsorów i wybitnych Gości.

images/obrazki/nielep.jpg
 

Zadanie współfinansowane z budżetu Gminy Zabierzów

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego


 

Biesiada huculska

- Organizator: Biuro Usług Turystycznych „Ojcowianin” Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach

- Koordynator: Marian Mikołajewicz

- Termin: 21 maja 2011 r, godzina 12.00

- Miejsce: Ojców

- Opis: Weczernica” huculska – zabawa przy muzyce, tańce huculskie, degustacja kuchni pasterskiej Karpat przy ognisku. Pokazy konne i jazdy na koniach huculskich. To wszystko w malowniczej scenerii, u podnóża zamku w Ojcowie!


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ORGANIZATORZY:

 

 

PARTNERZY:

 

Poprawiony: poniedziałek, 30 maja 2011 13:19