Portal Vincenzowski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna Wydarzenia Wydarzenia Promocja książki "Huculszczyzna - opowieść kabalistyczna"

Promocja książki "Huculszczyzna - opowieść kabalistyczna"

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

 

25 stycznia 2011 r., w ramach II Salonu Literackiego miesięcznika „Modny Kraków”, odbyła się w krakowskiej Piwnicy pod Baranami promocja książki Pana Michała Kruszony „Huculszczyzna - Opowieść kabalistyczna”. Książka z licznymi archiwalnymi fotografiami została wydana w serii Retro Wydawnictwa Zysk i S-ka z Poznania, które znane jest m.in. z wydania znakomitego albumu „Huculszczyzna” K. Hejke i J. Wnuka.

Na szczególną uwagę zasługują w książce liczne wątki żydowskie; w tym huculskie perypetie legendarnego założyciela chasydyzmu Izraela Ben Eliezera – Baal Szem Towa (Beszta).

Ta książka jest wypadkową wszystkich moich zainteresowań podróżniczych i fascynacji Karpatami, chasydyzmem i Huculszczyzną, które rozpoczęły się od zainteresowania postacią Stanisława Vincenza. To książka o krainie legendarnej. Pięknych górach i jej dumnych mieszkańcach mówiących po ukraińsku, polsku, w jidysz, po niemiecku i węgiersku. Ludziach, którzy urodzili się w Austro-Węgrzech, dorastali w międzywojennej Polsce, w dorosłe życie wkraczali pod niemiecką okupacją, a umierali w Związku Radzieckim lub, jak nieliczni spośród nich, na niepodległej Ukrainie”.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu:

http://www.modnykrakow.pl/galeria.php?d=galeria210_1

oraz do obejrzenia relacji filmowej z tego wydarzenia:

http://www.youtube.com/watch?v=MBb3LLOjFKs

 

Poprawiony: środa, 02 lutego 2011 21:02