Portal Vincenzowski

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna Wydarzenia
Wydarzenia

Huculskie fotografie Lidia Ciprianiego w końcu w górach

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

 

img/vincenz-w-kuznicach.jpg

Poprawiony: piątek, 03 lipca 2015 17:08
 

Protest przeciwko likwidacji kaplicy Jerzego Nowosielskiego

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 31
SłabyŚwietny 

Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski,

W dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku, w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży, podczas których nasze miasto będzie gościło Papieża oraz wiernych z całego świata.
Niestety, przygotowując się do spotkania z Papieżem, Kapituła Katedry Wawelskiej  zdecydowała się na kroki, których ofiarami padną Fundacja Św. Włodzimierza Chrzciciela Rusi w Krakowie oraz sakralne dzieła Jerzego Nowosielskiego – ikony i oryginalna, zaprojektowana  przez artystę greckokatolicka kaplica pierwszych męczenników Rusi Kijowskiej św. Borysa i Gleba, synów św. Włodzimierza. W zamierzeniu Nowosielskiego, zafascynowanego początkami chrześcijaństwa, kaplica miała przywoływać atmosferę katakumb, co dodaje artystycznemu projektowi wymiaru głęboko religijnego, wręcz mistycznego.
W roku 1989 Kapituła Katedry Wawelskiej przejęła część budynków na trasie królewskiego traktu prowadzącego na Wawel. W skład majątku Kapituły wchodzi większość kamienic przy ulicy Kanoniczej, w tym numer 15. Obecnie mieści się tam Fundacja Świętego Włodzimierza, która na co dzień prowadzi prężną działalność naukową, kulturalną, opiekuje się biblioteką, prowadzi Galerię Sztuki Ukraińskiej, Księgarnię „Nestor” oraz  oryginalną ukraińską restaurację „Smak Ukrainy”.
Kaplica przy ulicy Kanoniczej została konsekrowana i podniesiona do rangi przestrzeni religijnej w 1995 roku. 9 czerwca 1997 roku, podczas szóstej podróży apostolskiej do Polski,  osobiście odwiedził i błogosławił ją Jan Paweł II. W obecności abpa Jana Martyniaka Ojciec Święty spotkał się z wiernymi i przez chwilę modlił się w kaplicy Nowosielskiego. Fundacja zadbała o to, by na ścianach znalazła się dokumentacja fotograficzna z tego wyjątkowego wydarzenia.
W związku z obecnymi planami Kapituła zmuszona będzie podjąć działania mające na celu oficjalną desakralizację kaplicy, aby, zgodnie z prawem religijnym, można było ją zlikwidować wraz ze znajdującym się w środku krzyżem oraz wizerunkami świętych.
Aktualnie Kapituła, jako prawowity właściciel kamienicy, wypowiedziała umowę Fundacji, co wiążę się z koniecznością całkowitego usunięcia kaplicy. Eksponowane w niej dzieła mają zostać spakowane i zabrane z budynku.
Nie kwestionujemy prawa własności Kapituły do lokalu przy ulicy Kanoniczej 15, jednak naszym zdaniem działania, które podejmuje, stawiają Światowe Dni Młodzieży w złym świetle, jako wydarzenia opierającego się przede wszystkim o biurokratyczną bezwzględność i demonstrację władzy. Ufamy, że jest to działanie niezgodne z religią katolicką, która nie deprecjonuje innych wyznań, a szuka przestrzeni dialogu i wzajemnego szacunku. Działania Fundacji św. Włodzimierza  udowadniają, że taki dialog jest możliwy.
Apelujemy do krakowskiej Kapituły, aby spróbowała w inny sposób rozwiązać problem lokalowy i nie usuwała z Kanoniczej 15 dzieła Nowosielskiego. Wierzymy, że trwające kilka dni Światowe Dni Młodzieży nie wymagają tak wysokiej ceny, którą zapłaci polska i ukraińska kultura oraz mieszkańcy Krakowa, którym odbierze się możliwość podziwiania dzieła Nowosielskiego i bezpośredniego kontaktu z tradycją wschodniego Kościoła, który od wieków zaznaczył pod Wawelem swoją obecność.
Wierzymy, że spotkanie z Papieżem nie musi pociągać za sobą dzieła zniszczenia, szczególnie w kontekście obecnej sytuacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, która nie jest mu obojętna, czemu dał wyraz w swoich homiliach.

Apelujemy o wsparcie naszego protestu do wszystkich, którym los spuścizny po Jerzym Nowosielskim nie jest obojętny!

Podpisz petycję!

Artykuł o likwidacji kaplicy!

Poprawiony: czwartek, 12 marca 2015 23:05
 

Kolędowanie z Hucułami A.D. 2014

Email Drukuj PDF

Poprawiony: sobota, 14 marca 2015 18:09
 

Kolędowanie na Huculszczyźnie

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 

W imieniu Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej oraz własnym serdecznie zapraszam na promocję książki KOLĘDOWANIE NA HUCULSZCZYŹNIE (wydawca: COTG PTTK, stron 564, format 16,5 cm szerokość, 23,5 wysokość; do książki załączona jest płyta DVD z filmem naukowym, 3,5-godzinnym, o kolędowaniu + około 700 stron tekstów kolęd), które odbędzie się 12 grudnia 2014 r. o godz. 17:00 w siedzibie COTG PTTK w Krakowie, ul. Jagiellońska 6, sala 6.

W RAMACH PROMOCJI 12 GRUDNIA 2014 r. ODBĘDZIE SIĘ:

 • Pochód z udziałem kolędników huculskich z trembitami i rogami oraz wykonanie kolędy dla zmarłych nad grobem piewcy Huculszczyzny Stanisława Vincenza i jego rodziny (Cmentarz Salwatorski).
  Wymarsz sprzed bramy kościoła Najświętszego Salwatora o godzinie 15:00.

 • Prezentacja książki Kolędowanie na Huculszczyźnie połączona z pokazem filmu Krzysztofa Krzyżanowskiego Huculski Jordan (15 minut) i przedstawieniem obrzędu kolędowania huculskiego przez kolędników z Werchowyny (Ukraina).
  Godzina 17:00, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, ul. Jagiellońska 6, sala 6.

Zapraszamy także na:

 • WARSZTATY KOLĘDOWANIA HUCULSKIEGO organizowane przez Fundację "Dobra Wola".
  Warsztaty odbędą się w środę 10 grudnia 2014 r. o godzinie 17:30 w piwnicy "Wernyhora" przy Restauracji "Smak Ukraiński", ul. Kanonicza 15 (wstęp wolny).

UWAGA: w dniu promocji Restauracja "Smak Ukraiński" udziela 10% rabatu. O godz. 13:00 gośćmi restauracji będą Hucułowie. Istnieje więc możliwość zjedzenia dobrego obiadu w ich towarzystwie.
Ponadto 13 grudnia Studencki Klub "Arka" (Al. 29 Listopada 50) organizuje o 20:00 prezentacje obrzędu kolędowania z udziałem Hucułów - kolędników z Werchowyny, Krzyworówni, Krzywopola, Zamagury, którzy poprowadzą zabawę taneczną - wstęp wolny.
Huculskich kolędników będzie można usłyszeć na żywo także w Stadninie Koni w Nielepicach, 13 grudnia, około godz. 13:00 - 17:00.
Polecam ten filmik, który ma zachęcić Państwa do przyjścia na ten wyjątkowy wieczór w COTG PTTK!
https://www.youtube.com/watch?v=zUnoqkzWXLU
Pozdrawiam serdecznie
Justyna Cząstka-Kłapyta
Poprawiony: czwartek, 04 grudnia 2014 21:46 Więcej…
 

Kolokwium Vincenzowskie

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

14 i 15 października 2014 r. odbędzie się we Wrocławiu Kolokwium poświęcone Stanisławowi Vincenzowi. Uczestników kolokwium vincenzowskiego w czwartek 16 października o godz. 10 przyjmą w Sali Senatu JM Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Marek Bojarski oraz Prorektor ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą prof. Adam Jezierski. A oto program:

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Aula


14 października 2014, godz: 9.00 - 16.30


Dialog o literze i duchu (sesja naukowa)

 1. Włodzimierz Próchnicki: Stanisław Vincenz – dialog i mit
 2. Mirosława Ołdakowska-Kuflowa: Vincenz epistolograf
 3. Marta Skwara: Vincenz jako tłumacz Whitmana
 4. Aleksander Madyda: Połonina jako utwór publicystyczny
 5. Dorota Burda-Fischer: Jak i o czym mówi Vincenz w Rarytasie?
 6. Grzegorz Pełczyński: Ormianie w dziele Stanisława Vincenza
 7. Agnieszka Hawrot: Wolność w tetralogii Vincenza
 8. Józef Olejniczak: Vincenz i nowoczesność

15 października 2014, godz: 9.00 - 17.00


Dialog o duchu litery (warsztaty translatorskie)

Prowadzenie: Maryla Laurent, Bernhard Hartmann

Poprawiony: czwartek, 04 grudnia 2014 21:08 Więcej…
 


Strona 3 z 9