Portal Vincenzowski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna Wydarzenia
Wydarzenia

Huculska sesja popularno-naukowa w Łodzi

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zaprasza na kolejną odsłonę cyklu pt. Wyróżnieni strojem. Huculszczyzna – tradycja i współczesność. Sesja popularno-naukowa odbędzie się 30 października 2012 r. w sali 212 muzeum.
Początek o godz. 10:00. Program na poniższym plakacie. Wstęp wolny.
Przy okazji zostanie również zaprezentowana książka Alicji Woźniak o tym samym tytule.

images/obrazki/sesja-huculska.jpg

Poprawiony: piątek, 23 listopada 2012 23:23
 

Konserwacja szlaków w rejonie Ust’ Czornej oraz turystyczna statystyka

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 40
SłabyŚwietny 

 

Minęło pięć lat od pierwszej powojennej rewitalizacji szlaków turystycznych według metody znakarskiej PTTK i KČT. Około 200 km szlaków w rejonie pogranicza Gorganów, Krasnej i Świdowca nie może spełniać swej roli w zakresie bezpiecznego ruchu turystycznego bez prawidłowej konserwacji. Na początku lipca 2012 r., pracujący w ramach lokalnego projektu rozwoju międzynarodowej współpracy, finansowanego ze środków ministerstwa spraw zagranicznych Republiki Czeskiej, znakarze z Czech i Polski poprawili

Poprawiony: wtorek, 10 grudnia 2013 15:49 Więcej…
 

Hucułowie - ludzie z lepszej gliny

Email Drukuj PDF

Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu zaprasza na wystawę huculskiej ceramiki ludowej ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, uzupełnionej zabytkami ze zbiorów Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu i Barbary Matusiewicz z Oławy, która potrwa do 31 sierpnia 2012 r. Na ekspozycji "Huculi – ludzie z lepszej gliny" będzie można zobaczyć wyroby rękodzieła znanych garncarzy pokuckich z Aleksandrem Bachmińskim oraz Michałem i Józefem Baranowskimi na czele, ze znanych ośrodków garncarskich w Kosowie, Kutach, i Pistyniu (obecnie tereny południowo-zachodniej Ukrainy) oraz ceramikę autorstwa uczniów i nauczycieli Szkoły Garncarskiej w Kołomyi na Huculszczyźnie. Na wystawie prezentowane będą także wyroby urodzonego na Huculszczyźnie (Pistyń, dawne woj. stanisławowskie) – Kazimierza Woźniaka, który w 1946 r. został przesiedlony do Oławy. O specyfice huculskiej ceramiki ludowej świadczy różnorodność wzorów, technik zdobienia, kolorystyka i bogactwo motywów dekoracyjnych. Na licznych kaflach, misach, dzbanach i okrągłych pojemnikach na wódkę – kołaczach będzie można podziwiać misterne ornamenty roślinne, geometryczne a także postacie ludzi, zwierząt, ptaków – tworzące ciekawe scenki z ówczesnego życia codziennego. Oprócz naczyń typowo użytkowych na wystawie prezentowane będą również bogato zdobione trójramienne świeczniki trojki, ołtarzowe lichtarze i galanteria ceramiczna.

Poprawiony: środa, 24 października 2012 14:48
 

Wystawa "Wyróżnieni strojem. Huculszczyzna - tradycja i współczesność"

Email Drukuj PDF

W imieniu Muzeum Archeologicznegi i Etnograficznego w Łodzi, serdecznie zapraszamy na inaugurację wystawy "Wyróżnieniu strojem. Huculszczyzna - tradycja i wspólczesność". Inauguracja będzie miała miejsce już w najbliższą środę 17 maja 2012 r. Portal Vincenzowski jest patronem medialnym tego wyjątkowego wydarzenia.

Zapraszamy do zapoznania się z kalendarium wystawy

Plakat wystawy do pobrania tutaj

Poprawiony: środa, 24 października 2012 14:47
 

Inwentaryzacja zniszczonych oznakowań na szlakach ukraińskiego Zakarpacia

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 

Grupa wolontariuszy z Czech, Polski i Ukrainy, odtwarzających i rewitalizujących w latach 2007-2010 szlaki turystyczne w rejonie Ust' Czornej na pograniczu Gorganów, Krasnej i Świdowca, zwraca się za pośrednictwem Portalu Vincenzowskiego do wszystkich ludzi dobrej woli, którym leży na sercu bezpieczeństwo karpackich turystów oraz polepszenie bytu lokalnej ludności poprzez rozwój turystyki z gorącą prośbą o nadsyłanie zdjęć i ewentualnych opisów uszkodzeń oraz zniszczeń infrastruktury znakarskiej. Jak widać na załączonej fotografii – nawet off-roadowcy nie oszczędzili słupka z drogowskazem na Trojasce. Ułatwi to zaplanowanie ewentualnych remontów oraz przygotowanie nowych tabliczek drogowskazowych. Materiały prosimy przesyłać na adres e-mailowy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

images/obrazki/trojaska.jpg

Poprawiony: środa, 24 października 2012 14:43
 


Strona 5 z 9