Portal Vincenzowski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna Wydarzenia
Wydarzenia

Okrągły stół w sprawie hydroelektrowni na Czarnym Czeremoszu

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

22 grudnia 2011 r. o godz. 18:00 odbędzie się we Lwowie, w sali Klubu "Pohulianka" (ul. Wachnianyna 29), spotkanie w sprawie nielegalnej budowy hydroelektrowni na rzece Czarny Czeremosz w miejscowości Dzembronia, której mieszkańcy biją na alarm. Uczestnikami tego "okrągłego stołu" będą m.in.: Dmytro Skrylnikow (Biuro Spraw Ekologicznych - http://beiukr.blogspot.com), Naukowe Koło Ochrony Przyrody "Ekopostup" ze Lwowa, jak również ekolodzy, hydrolodzy i przedstawiciele organizacji turystycznych, Wołodymyr Horon, ŁMHO "Maniwci", ŁMTSWT "Arhonawt". O efektach tego spotkania będziemy informować.

images/stories/dzembronia_budowa.jpgimages/stories/dzembronia_budowa_2.jpgimages/stories/dzembronia_rura.jpg

Czytaj też: Ginie prawda starowieku.

 

PS. Na Zakarpaciu program budowy minihydroelektrowni ma obejmować budowę 330 obiektów tego typu, z czego część może wymagać ułożenia nawet kilkukilometrowych konstrukcji rur na potokach czy rzekach. Zakłada się, że powyżej tych konstrukcji zaniknie zupełnie populacja ryb wędrownych w tym głowacicy i pstrąga.

Poprawiony: sobota, 14 stycznia 2012 12:32
 

Ginie prawda starowieku...

Email Drukuj PDF

Oto jak wygląda obecnie Dzembronia.

Odsyłamy na inne strony...

http://www.karpaty.net/archiv/ceremos.htm
http://zommersteinhof.io.ua/s190240/teche_voda_teche_bistra_a_kudi_-_ne_zna
http://tinigard.info/2011/11/30/cheremosh-we-are-all-concerned/

... na komentarz brakło nam słów.

Poprawiony: niedziela, 25 grudnia 2011 12:48
 

Wesele Huculskie w Hołowach

Email Drukuj PDF

12 listopada 2011 r mieliśmy przyjemność wziąść udział w prawdziwym Weselu Huculskim. Za mąż wychodziła Luba, córka naszego przyjaciela Michajła Forgila bębnisty z kapeli Huculi. Uroczystość odbyła się w Hołowach i Krasnoili, wioskach w rejonie werchowyńskim. Zgodnie z huculską tradycją zaproszono ponad 200 osób, należącyh do rodziny, sąsiadów i znajomych. Prezentujemy piękne zdjęcia Józka Michałka z wesela huculskiego oraz nagranie obrzędu ubierania panny młodej, również autorstwa Józka.

Poprawiony: niedziela, 27 listopada 2011 22:05
 

Huculscy pasterze na beskidzkich halach

Email Drukuj PDF

W tym sezonie wypasowym po raz pierwszy na halach pasterskich Beskidów Zachodnich pojawili się doświadczeni pasterze rodem z Huculszczyzny. Duże doświadczenie i chęć pracy przekonała do nich baców z Podhala i Beskidu Ślaskiego. Huculi pracowali na Hali Małej Raczy w Beskidzie Żywieckim oraz na Hali Radziechowskiej pod Baranią Górą w Beskidzie Śląskim.

Polecamy artykuł z Gazety Wyborczej "Aaa juhasa z Huculszczyzny pilnie atrudnię"

Poprawiony: niedziela, 27 listopada 2011 21:02
 

Huculszczyzna w badaniach młodych architektów

Email Drukuj PDF

Słowo „Huculszczyzna” brzmi dla wielu z nas wciąż odlegle i tajemniczo. Studenci Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej już po raz 14. postanowili odkryć na nowo tę niezwykłą krainę, wyruszając na wyprawę naukową w rejony Karpat Wschodnich. Wszystko to by ocalić od zapomnienia drewniane cerkwie malowniczo wpisane w górski a czasami także zupełnie nizinny krajobraz.

W oparciu o wykonane na Ukrainie pomiary inwentaryzacyjne, fotografie, a także zdobyte doświadczenia i obserwacje, organizowana jest wystawa „Huculszczyzna ‘2011”, prezentująca – tak jak w latach ubiegłych – owoce kilkunastodniowej pracy badawczej oczarowanych Huculszczyzną łódzkich studentów.

Zaproszenia na wystawę

images/obrazki/zapr1.jpgimages/obrazki/zapr2.jpg

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 9.11. 2011r. o godz. 18.00 w budynku Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej przy alei Politechniki 6a. Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających przez siedem dni w tygodniu do dnia 23 listopada w godzinach 8.00 do21.30. Wstęp wolny.

Zobacz plakat wystawy

O wystawie słów parę…

Kluczowym elementem ekspozycji jest przedstawienie wyników badań młodych architektów za pomocą rysunków inwentaryzacyjnych cerkwi, wykonanych na podstawie pomiarów sporządzonych w terenie oraz zgromadzonych w trakcie ekspedycji zdjęć.

O aktywności badawczej studentów opowiedzą także ich opiekunowie naukowi, a sami uczestnicy wyprawy chętnie podzielą się barwnymi wrażeniami z tej unikalnej podróży. Co najważniejsze, spróbują spopularyzować, będącą fenomenem na skalę europejską, huculską kulturę i sztukę ludową.

To niepowtarzalne przeżycie okazało się bowiem nie tylko doskonałą formą edukacji, ale również możliwością obcowania z nieskażoną cywilizacją przyrodą, która zachwyca i urzeka swym pięknem. Jak mówią uczestnicy – gotowanie w menażkach, podróżowanie z niezwykle ciężkim plecakiem, noclegi pod namiotami, w górskich stajach czy w szopach na sianie, były tylko dodatkowymi atrakcjami całej ekspedycji, a kontakt z etniczną ludnością oraz wspólne biesiadowanie i opowieści o regionie na zawsze pozostaną w ich pamięci.

Serdecznie zapraszają:

- Dziekan Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ

- Dyrekcja Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ

- Koło Naukowe Studentów Architektury PŁ „IX PIĘTRO”

Jeżeli chcecie zobaczyć choć namiastkę tej intrygującej krainy oraz spróbować poczuć jej specyficzny  klimat - serdecznie zapraszamy na wernisaż.

Odkryjmy Huculszczyznę dla siebie!

studenci III roku architektury Marta Mroczek i Tomasz Chojnacki

images/obrazki/mapa_arch.jpgimages/obrazki/slobodka.bmpimages/obrazki/wierbiaz.png

Wyprawa odbyła się w dniach 6-23 lipca 2011 r. Wzięło w niej udział 19 osób, w tym 16 studentów. Kierownictwo sprawowali: dr inż. arch. arch. Włodzimierz Witkowski i Tomasz Bolanowski z pomocą mgr inż. arch. Wojciecha Pardały.

Pomiarami objęto 14 cerkwi typu huculskiego na obszarach sąsiadujących z etniczną Huculszczyzną lub w niedalekiej od niej odległości w rajonach: kołomyjskim, kosowskim i tyśmienickim obwodu iwanofrankiwskiego. Były to świątynie w: Markowcach, Ottyni, Uhornikach, Woronie, Winogradzie, Tyśmienicy, Słobódce, Wierbiążu Niżnym, Wierbiążu Wyżnym, Peczeniżynie, Sopowie, Spasie, Mykietyńcach i Stopczatowie. Rozpoznania terenowe i pomiary dostarczyły nowych, niezwykle ciekawych obserwacji odnośnie geograficznego zasięgu zjawiska cerkwi huculskiej a także bezcennych informacji na temat konstrukcji oraz procesów przebudów i przekształceń świątyń.

Część krajoznawcza po zakończeniu programu badawczego objęła dwie trasy realizowane przez oddzielnie działające zespoły:

1. Wejście na Popa Iwana od strony Szybenego i powrót tamże, wejście na Przełęcz Watonarka i przejście Połoninami Hryniawskimi przez Ludową, Bereźniak na Skupową a potem zejście przez Seńkiwśkie do Jabłonicy nad Białym Czeremoszem,

2. Wejście na Przełęcz Watonarka i przejście Połoninami Hryniawskimi przez Połoninę Łukawica, Babę Ludową, Stefulec Wielki, Połoninę Dukonie na Połoninę Pnewie i dalej przez Połoninę Doszyna, Czarną Dukonię do Perechrestnego nad Hramitnem, później przez Kaptarkę, Kobyłę Wielką do Czarnego Mostu i dalej do Jabłonicy,

gdzie oba zespoły spotkały się w – jak zwykle gościnnej – zagrodzie oraz muzeum Pana Iwana Droniaka. Odwiedziliśmy również Panią Barbarę Stasiak w Jej wspaniałym drewnianym domu w Jasienowie Górnym, gdzie podziwialiśmy świeżo przeniesioną z Hołowów starą chatę huculską, przeznaczoną w przyszłości na cele muzealne. W drodze powrotnej odwiedziliśmy także Kołomyję i Lwów.

dr Włodzimierz Witkowski (kierownik wyprawy)

images/obrazki/szyb-1.jpgimages/obrazki/szyb-2.jpgimages/obrazki/szyb-3.jpgimages/obrazki/arch-1.jpgimages/obrazki/arch-2.jpgimages/obrazki/arch-3.jpg

images/obrazki/wlodek.jpgimages/obrazki/wlodek1.jpgimages/obrazki/wlodek3.jpgimages/obrazki/wlodek4.jpgimages/obrazki/wlodek5.jpgimages/obrazki/wlodek6.jpg


Poprawiony: piątek, 23 listopada 2012 09:39
 


Strona 7 z 9