Portal Vincenzowski

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Portal Vincenzowski

W Środę Popielcową odszedł nasz Przyjaciel, Jerzy Kołodziejczyk

Email Drukuj PDF

1 marca 2017 r., w symbolicznym dla Jego odejścia dniu, bo w Środę Popielcową, w Bielsku-Białej odszedł od nas po długim cierpieniu Jerzy Kołodziejczyk – reżyser filmowy, autor wielu filmów poświęconych Huculszczyźnie, m.in. „JA HUCUŁ” czy „Wesołych Świąt Jura”.

Był człowiekiem o wielkim sercu, pełnym skromności, ciekawości do świata. Całym sercem kochał Karpaty, a zwłaszcza ich wschodni kraniec (Czarnohorę, Świdowiec, Gorgany). Jego wielkim autorytetem i przyjacielem był śp. Roman Kumłyk z Żabiego. Tam, wśród rozmiłowanych w wolności Hucułów, zawsze czuł się jak w domu. Całe życie właściwie spędził w górach, u stóp Magurki, z towarzyszącym mu z okna widokiem na Klimczoka i Szyndzielnię.

Dla nas był Przyjacielem, towarzyszył nam w roli fotografa podczas wszystkich Festiwali i Dni Huculskich oraz wypraw w Czarnohorę.

Teraz będzie już wiecznie wędrował po niebieskich połoninach...

Pogrzeb odbędzie się 4 marca 2017 r., w sobotę, w kościele św. Barbary w Bielsku-Białej (Mikuszowice Krakowskie), o godz. 14:00.

 

Poprawiony: czwartek, 02 marca 2017 19:26
 

Rafajłowa – huculska wieś w Karpatach Wschodnich

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 

Poprawiony: czwartek, 02 marca 2017 19:13
 

"Gorgany" wyróżnione

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

grg-2016Podczas oficjalnego ogłoszenia wyników 1. KONKURSU „NAJLEPSZE WYDAWNICTWA O GÓRACH”, które odbyło się podczas 20. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, 27 października 2016 roku (czwartek) o godzinie 15-tej w sali „Lwów-B” w budynku EXPO w Krakowie przy ul. Galicyjskiej nr 9, spośród 80. zgłoszonych pozycji otrzymał wyróżnienie przewodnik Oficyny Wydawniczej REWASZ pt. Gorgany.

Poprawiony: poniedziałek, 09 stycznia 2017 22:37 Więcej…
 

Bojkowszczyzna Zachodnia – wczoraj, dziś i jutro

Email Drukuj PDF

Za kilka dni ukaże się drukiem dwutomowa monografia pt. Bojkowszczyzna Zachodnia – wczoraj, dziś i jutro, której wydawcą jest Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Jest to pierwsze w języku polskim tak kompleksowe i obszerne opracowanie poświęcone w całości temu historycznemu regionowi etnograficznemu, którego granice obejmują znaczną część Bieszczadów Zachodnich. Monografia stanowi efekt 7 lat pracy 35 specjalistów z 20 ośrodków naukowych i akademickich oraz instytucji zajmujących się środowiskiem geograficznym, kulturą i sztuką. Bardzo nas cieszy, że wśród nich znajdują się również nasi serdeczni Przyjaciele, że wymieńmy Zbyszka Myczkowskiego, Krzycha Szparę czy Wojtka Krukara. Polecamy gorąco niniejszą publikację. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na załączonych poniżej skanach. Dodajmy, że oba tomy (tom 1 – 803 s., tom 2 – 723 s.), wydane w twardych okładkach na półmatowej kredzie, są bardzo bogato ilustrowane (ponad 700 fotografii).

Poprawiony: środa, 11 stycznia 2017 12:08 Więcej…
 

Trzy schroniska na Zaroślaku pod Howerlą

Email Drukuj PDF

zaroslak-dd2Stowarzyszenie „Res Carpathica” organizuje BIESIADĘ KARPACKĄ, spotkanie „Ludzi Karpat” – ambitnych wędrowców, związanych z górami badaczy, geografów, historyków, fotografików i wszystkich pozytywnie na ich temat „zakręconych”. Oprócz Członków Stowarzyszenia „Res Carpathica” do uczestnictwa zapraszamy, także sympatyków Karpat z innych środowisk, oczywiście wraz z członkami rodziny. Biesiada odbędzie się w dniach 21– 23 października 2016 (piątek – niedziela) w Cyrhli k. Zakopanego.

Poprawiony: poniedziałek, 09 stycznia 2017 23:16 Więcej…
 


Strona 2 z 11